Ksiądz podejrzany o pedofilię trafił za kraty

Piotr M., proboszcz parafii w Ruszowie niedaleko Zgorzelca jest podejrzany o pedofilię. Wcześniej duchowny przez 17 lat służył w jednej z parafii pod Chojnowem. Ksiądz został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, prokurator Tomasz Czułowski, policję o podejrzeniu molestowania małoletniej dziewczynki zawiadomiła matka dziecka. Natychmiast wszczęto śledztwo i zaczęło się weryfikowanie, czy zgłoszenie jest wiarygodne. Zebrany materiał okazał się na tyle poważny, że nakazano zatrzymanie księdza. Usłyszał zarzut molestowania dziewczynki. Śledczy nie ujawniają jej wieku. Wiadomo, że ma mniej niż 15 lat.

Chodzi o proboszcza parafii w miejscowości Ruszów. Duchowny usłyszał zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych. – Zarzut dotyczy zdarzeń, które wydarzyły się niedawno – powiedział prokurator.

Na wniosek zgorzeleckiej prokuratury tamtejszy sąd aresztował księdza na trzy miesiące. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Podobno cała sprawa wyszła na jaw po premierze filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”, kiedy to w całym kraju zrobiło się głośno o problemie pedofilii w kościele katolickim. Ludzie zaczęli się otwierać, mówić głośno o tym, co dzieje się w zaciszu niektórych parafii.

Parafia św. Antoniego Padewskiego w Niedźwiedzicach

Podejrzany ksiądz, zanim trafił do Ruszowa pod Zgorzelcem, przez 17 lat (do 2016 roku) służył w parafii św. Antoniego Padewskiego w Niedźwiedzicach koło Chojnowa.

W sprawie proboszcza dochodzenie kanoniczne wszczął również biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. – Dochodzenie ma wyjaśnić wszystkie okoliczności związane z zarzutami postawionymi temu księdzu – powiedział rzecznik diecezji legnickiej ks. Waldemar Wesołowski. Duchowny podejrzany o czyny pedofilskie ma zakaz podejmowania posługi kapłańskiej. – Biskup Legnicki z troską pochyla się nad wszystkimi osobami, które czują się zgorszone zaistniałą sytuacją i poleca je w modlitwie Bogu Wszechmogącemu, do czego zachęca również wszystkich duchownych diecezji legnickiej oraz wspólnotę wiernych – dodał rzecznik.

Kilka dni temu diecezja opublikowała na swojej stronie komunikat w tej sprawie:

Wobec ujawnianych w mediach informacji, iż ks. Piotr M. duchowny diecezji legnickiej, mógł dopuścić się czynów wykorzystania seksualnego osób, które nie miały ukończonego 18 roku życia, informujemy, że postępowanie kanoniczne w tej sprawie prowadzi na mocy przepisów prawa kościelnego Komisja  powołana przez biskupa legnickiego.

Wszystkie osoby, które posiadają wiedzę pozwalającą na rzetelne zweryfikowanie tego przypadku, w tym osoby pokrzywdzone, powinny zgłosić się do Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, która prowadzi postępowanie karne w tej sprawie.

Jednocześnie prosimy, aby zgłaszać się również  do delegata diecezji legnickiej mailowo: delegat@diecezja.legnica.pl lub pod nr telefonu: 76 724 41 39.

Ks. Waldemar Wesołowski

rzecznik prasowy Legnickiej Kurii Biskupiej

Dodaj komentarz

*

code