KRAJ/REGION. Niedziela Wielkanocna: pamiątka Zmartwychwstania

niedziela wielkanocnaWielkanoc jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Są to szczególnie radosne święta, ponieważ zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, w którym chrześcijanie uczestniczą.

W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta.

W niedzielę rano (o świcie) obchody Zmartwychwstania rozpoczynają się uroczystą procesją z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Jezusa. Zdarza się, że w niektórych parafiach nabożeństwo to odbywa się w Wielką Sobotę o północy.

Podczas procesji kapłan niesie przed sobą monstrancję z Hostii, natomiast ministranci trzymają krzyż, figurę Jezusa Zmartwychwstałego oraz zapalony paschał. Tradycyjnie procesja powinna okrążyć kościół trzykrotnie. Kończy się odśpiewaniem hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy.”

Po procesji wierni wracają do domów, aby zasiąść wspólnie do stołu i spożyć tzw. śniadanie wielkanocne, czyli to, co zostało dzień wcześniej poświęcone. Temu zwyczajowi towarzyszy także składanie życzeń i dzielenie się święconką. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki.

źródło: www.liturgia.pl

Dodaj komentarz