Kradną samochody przy pomocy walizki

Jest mała i niepozorna jednak wyjątkowo szkodliwa. Złodzieje używają jej do kradzieży samochodów. Walizka sczytuje sygnał z kluczyka, ten otwiera samochód, a złodziej odjeżdża nim w mniej niż 10 sekund. Jak się zabezpieczyć przed tą metodą kradzieży? O tym w materiale.

Metoda kradzieży na walizkę choć jest zaawansowana elektronicznie, w obsłudze jest bardzo prosta. Samochód zaparkowany w pobliżu domu kradną najczęściej dwie osoby.

– Jeden z mężczyzn przy pomocy czytnika częstotliwości kluczyka, porusza się wzdłuż nieruchomości szukając kluczyków od samochodu. One najczęściej znajdują na parapetach lub szafkach blisko ścian zewnętrznych. Przez co sprawcom bardzo łatwo te częstotliwości sczytać – informuje Krzysztof Pawlik z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Sczytany sygnał przekazywany jest do walizki, którą trzyma druga osoba. Pojazd jest odpalany bezkluczykowo, a jego kradzież trwa krócej niż 10 sekund. Właściciele pojazdów często dopiero po jakimś czasie orientują się, że ich samochód zniknął z parkingu. Policjanci podkreślają, że najlepsza metodą ustrzeżenia się przed kradzieżą jest zabezpieczenie kluczyków od samochodu.

– Na naszym rynku dostępne są etui na klucze, które są ekranowane, przez co sygnał nadawany przez klucz jest bardzo słaby, bądź też zostaje zagłuszony całkowicie. Jednak są też domowe, proste i sprawdzone metody na zabezpieczenie kluczyka, a mianowicie wystarczy schować go w metalowym pojemniku lub szczelne owinąć folią aluminiową – dodaje Pawlik.

Warto także zainstalować monitoring. Złodzieje najczęściej kradną samochody sprzed domków jednorodzinnych. Unikają kradzieży w centrach handlowych ze względu na zbyt dużą ilość kluczyków znajdujących się w zasięgu skanera. Jeśli przy naszym bądź sąsiada domu kręcą się podejrzane osoby, które przykładają do okien lub drzwi przedmiot przypominający walizkę najlepiej niezwłocznie powiadomić policję.

Dodaj komentarz

*

code