KOTLA. W gminie wyrośnie labirynt (WIDEO)

arboretum 0002To będzie unikatowe miejsce pod względem przyrodniczo-rekreacyjno-edukacyjnym. W Krzekotówku, gmina Kotla, rośnie zielony labirynt utworzony z pięciu tysięcy specjalnie zasadzonych grabów pospolitych. To jeden z wielu elementów powstającego tam arboretum rodzimej dendroflory, swoistego ogrodu dendrologicznego.  

Gmina realizuje to przedsięwzięcie na ponad 3-hektarowej działce przekazanej jej dziesięć lat temu przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Postanowiono zrobić tam atrakcję. 

– I nawiązać do terenów rekreacyjnych w naszym rejonie, często odwiedzanych nie tylko przez mieszkańców gminy, ale także Głogowa – mówi wójt Łukasz Horbatowski.

W ubiegłym roku wytyczono już boisko o wymiarach 40 x 80 m. W tym roku powstaną alejki edukacyjne stworzone z około 90 drzew w 11 gatunkach drzew rodzimych.

– Przy każdej alejce z nasadzeniami drzew zostanie postawiona tablica edukacyjna, która będzie opisywać dany gatunek drzewa i pokazywać go na pomocniczych ilustracjach – dodaje Kamila Suchocka-Szperlik, kierownik referatu rozwoju gminy i pozyskiwania środków zewnętrznych w urzędzie. – Powstanie również labirynt edukacyjny stworzony z grabu pospolitego, a środek będzie zawierał edukacyjną niespodziankę.

arboretum 0001Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia Nadleśnictwa Głogów, które na utworzenie ścian labiryntu przekazało pięć tysięcy sadzonek grabu. 

– Myślę, że nasz zielony zakątek przypadnie do gustu szczególnie dzieciom w wieku szkolnym i rodzinom, które znajdą tu świetne miejsce do wspólnego spędzania popołudnia – dodaje wójt.

Na terenie zostanie utworzony również kącik edukacyjny, z ławostołem, koszami na śmieci i stojakiem na rowery. Wycieczki szkolne będą mogły tam przeprowadzać lekcje w przyrodzie. 

Zaplanowano jeszcze dwie tablice edukacyjne, w Krzekotówku i Głogówku oraz oznakowanie dwukilometrowej trasy między tymi miejscowościami. W ten sposób nowy odcinek połączony będzie z istniejącą już ścieżką dydaktyczną „Leśna Dolina”.

Cała inwestycja pochłonie ok. 38 tys. zł, z czego 14.700 zł to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, reszta to wkład własny gminy.

Zobacz także: 

UR/FOT. UG KOTLA

 

Dodaj komentarz