Opublikowany: sob, Maj 18th, 2019

Korniki coraz większym problemem w naszych lasach

Jaworskie Nadleśnictwo zorganizowało spotkanie z samorządowcami  poświęcone szkodnikom lasów świerkowych. Bohaterem wykładów był kornik drukarz, który po suszach w 2015 r. doskonale się czuje w dolnośląskich lasach.

W konferencji poświęconej strategii obrony świerków wzięli udział przedstawiciele urzędów gmin m.in. z Jeleniej Góry, Strzegomia, Dobromierza i Strzegomia.

Zainteresowani najpierw poznali sposoby rozprzestrzeniania się kornika i metody zwalczania. Wykład prowadził Tomasz Gajda, specjalista ds. ochrony lasów w Nadleśnictwie Jawor. Jak się okazuje, kornik był jest i będzie. Problem zaczyna się wtedy, kiedy występuje masowo. Leśnicy zwrócili się do samorządowców o pomoc w rozpropagowaniu problemu. Często właścicielami lasów są gminy czy osoby indywidualne. W celu skutecznego wyeliminowania szkodnika konieczne jest podejmowanie wspólnych działań – podkreślił leśnik. Na zaproszenie leśników nie odpowiedziała gmina Jawor ani żadna inna z terenu powiatu jaworskiego.

Fot. Daniel Śmiłowski

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..