Konsumenci coraz częściej dochodzą swoich praw

Ponad 180 skarg zgłosili w ubiegłym roku mieszkańcy powiatu polkowickiego w biurze Powiatowego Rzecznika Konsumentów w starostwie. Warto dodać, że nie zawsze chodziło tylko o koszty wadliwego towaru czy usługi.    

Powiatowy rzecznik m.in. udziela bezpłatnych porad prawnych, a także pomaga wystosować pozew. Słowem, wkracza tam, gdzie naruszone zostają indywidualne prawa konsumentów. Jak się okazuje, mieszkańcy powiatu polkowickiego coraz częściej korzystają z tych usług. W zeszłym roku zgłosili 186 skarg, a – jak wynika z raportu – ponad połowę, bo 52,4 proc., wszczętych spraw udało się zakończyć pozytywnie, zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. Część spraw nadal jest w toku ze względu na brak odpowiedzi od przedsiębiorców.

– Z bezpłatnej możliwości zasięgnięcia porady u Rzecznika Praw Konsumenta z roku na rok korzysta coraz więcej osób, a jak się okazuje, dla konsumenta nie jest ważne, ile kosztował wadliwy towar czy usługa, chce dochodzić swoich praw – podkreśla Kamil Ciupak, starosta polkowicki. – W dobie Internetu, silnego oddziaływania reklam nietrudno dokonać niewłaściwego zakupu – dodaje.

Z kolei, z porad udzielanych telefonicznie lub drogą mailową skorzystało w zeszłym roku ponad dwieście osób. Najczęściej konsumenci zwracali się o interwencję w sprawach dotyczących reklamacji obuwia, urządzeń gospodarstwa domowego i urządzeń elektrycznych oraz sprzętów komputerowych.

Przypomnijmy, że Powiatowy Rzecznik Konsumentów przyjmuje mieszkańców w polkowickim starostwie w poniedziałki i środy, w godz. od 7.30 do 15.30.

Nieodpłatnych porad i pomocy udziela też Federacja Konsumentów przy ul. Targowej 8/41 w Polkowicach, tel. 728 878 184. A ponadto: Infolinia Konsumencka tel. 801 440 220 oraz 22 290 89 16, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18, Konsumenckie Centrum e-porad email: porady@dlakonsumentow.pl lub Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, wykaz inspektoratów dostępny pod adresem: www.uokik.gov.pl/wiih.

Źródło: Powiat Polkowicki/Fot. UR

Dodaj komentarz

*

code