Kompresory olejowe czy bezolejowe?

Jeśli interesujesz się majsterkowaniem, prędzej czy później staniesz przed wyborem kupnu kompresora. Sprawdźmy, czym są te zmyślne urządzenia oraz na czym polegają różnice. Czy dobry kompresor musi być drogi oraz, czy każdy sprawdzi się do wszystkich prac?

Do czego potrzebny mi kompresor?

Najprościej mówiąc, to rodzaj sprężarki, dzięki któremu możemy zwiększyć ciśnienie (zakres mierzony w barach wynosi zwykle od 6 do 10). Składa się z cylindra i tłoków. Moc pochodząca z silnika przekazywana jest poprzez przekładnię. Obok wentylatorów i dmuchaw kompresor znajduje szerokie zastosowanie w pracach garażowych i ogrodowych przy polerowaniu, szlifowaniu, lakierowaniu, piaskowaniu, malowaniu i pompowaniu. Jak zatem widać, jest bardzo uniwersalny i trudno wyobrazić sobie bez niego warsztat samochodowy czy wulkanizacyjny. Na rynku znajdziemy różne rodzaje i modele. Wyróżniamy tu kompresory olejowe i bezolejowe.

Czym cechuje się kompresor olejowy?

Jego olbrzymią zaletą jest to, że może pracować stale, bez przerw. Jak nazwa wskazuje, wymaga smarowania olejami. Z racji, że jest bardzo wydajny, posiada duży zbiornik i wykorzystywany jest w pracach o charakterze przemysłowym, musi być zatem poddawany stałej konserwacji. Jest cięższy i większy niż kompresory bezolejowe, niemniej dzięki regularnie wymienianemu oleju nie nagrzewa się tak szybko. Nie musimy się martwić, jeśli niewielka ilość płynu dostanie się do powietrza, w końcu tego typu modele wykorzystujemy zwykle przy malowaniu, lakierowaniu, pompowaniu kół oraz przy zasilaniu narzędzi pneumatycznych.

Czym cechuje się kompresor bezolejowy?

Jeśli nie prowadzimy zakładu mechanicznego, a kompresor będzie nam służył przy drobniejszych naprawach lub w celach hobbystycznych, warto postawić na wersję bezolejową, dużo prostszą w obsłudze i lżejszą, idealną dla osób niedoświadczonych. Cechą bezolejowego jest to, że nie trzeba go konserwować, co najwyżej od czasu do czasu oczyścić.

Kompresor zasysa powietrze do zbiornika z tłokiem, następuje sprężenie gazu i wprawienie w ruch narzędzia pneumatycznego. Z racji, że generuje wyłącznie czyste powietrze, jest bezpieczny dla środowiska. Znajdzie zastosowanie przy oczyszczaniu narzędzi (na przykład kosiarek z trawy), pompowania kół w samochodach i rowerach czy przy malowaniu.

Co wpływa na cenę?

  • Rodzaj (kompresory bezolejowe są tańsze);

  • Wielkość zbiornika;

  • Zastosowanie;

  • Model i marka.

Jak zatem widać, przed dokonaniem zakupu warto się zastanowić, do czego przyda nam się kompresor i jak często zamierzamy z niego korzystać.

Gdzie kupić kompresor?

Zakupić można dwojako: internetowo bądź stacjonarnie. W przypadku zakupów przez internet zyskujemy tę przewagę, że mamy szerszy wybór i możemy przeprowadzić dogłębną analizę poszczególnych cen, zapoznać się z opiniami internautów.

Z drugiej strony, jeśli nie wiemy, czego chcemy, bo dopiero zaczynamy przygodę z majsterkowaniem, warto odwiedzić sklep stacjonarny i zdać się na fachową radę sprzedawcy. Przed zakupem warto rozważyć każdą opcję.

Dodaj komentarz