W Polsce co godzinę diagnozuje się u pacjenta nowotwór krwi. Rocznie dowiaduje się o tym ponad 20 tys. osób, a w ciągu ostatnich 25 lat liczba cierpiących na choroby onkohematologiczne Polaków wzrosła dwukrotnie. Dlatego tak ważne są akcje, jak piątkowa rejestracja potencjalnych dawców szpiku w Legnicy.
Najczęstszym przypadkiem diagnozowanych nowotworów krwi w naszym kraju jest białaczka. Wpływ na rosnąca liczbę chorych ma głównie starzenie się społeczeństwa – aż 60 proc. z nich to osoby między 50. a 79. rokiem życia. Na nowotwory hematologiczne chorują jednak często także dzieci i młodzież. Ratunkiem dla tych, którym nie pomogło leczenie chemioterapią może być przeszczep szpiku. Zabieg ten dotychczas wpłynął zbawiennie na stan cierpiących nie tylko na białaczkę, ale także ok. 100 innych chorób, m.in. anemię aplastyczną, chłoniaka czy ziarnicę złośliwą.
Stąd działalność Fundacji DKMS, która zarządza dziś największa bazą potencjalnych dawców szpiku w kraju. W najbliższy piątek, 27 października, okazję do wsparcia inicjatywy będą mieć legniczanie. Od godz. 8.30 do 14 w II Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy trwać będzie #Komórkomania, czyli rejestracja dawców w bazie Fundacji. Co trzeba zrobić, aby przyłączyć się do tej szczytnej inicjatywy?
Jak tłumaczą przedstawiciele DKMS, aby zarejestrować się w bazie należy spełnić 5 warunków. Po pierwsze, trzeba podjąć świadomą decyzję, po zaznajomieniu się z procedurami pobrania komórek macierzystych i zweryfikowaniu swojej gotowości niesienia pomocy. Po drugie, należy wyrazić zgodę na pobranie materiału genetycznego i nie posiadać przeciwwskazań medycznych. Po trzecie – trzeba mieć pomiędzy 18 a 55 lat. Po czwarte, waga potencjalnego dawcy musi wynosić co najmniej 50 kg, ale nie może on też mieć dużej nadwagi. Wreszcie nie można być już wcześniej rejestrowanym jako dawca.
Zainteresowani niesieniem pomocy mogą zgłosić się do sali nr 14 w legnickiej szkole. Przyłącz się do akcji i zostań dawcą!