Kolekcjonerzy czekają w blokach

Już w sobotę emisja banknotu 0 Euro, upamiętniającego 780. rocznicę bitwy pod Legnicą i 60-lecie Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu. Na to wydarzenie czekają nie tylko miłośnicy lokalnej historii, ale i przede wszystkim – kolekcjonerzy.

O planowanej emisji drugiego już banknotu 0 Euro poświęconego Legnicy informowaliśmy przeszło miesiąc temu. Przedstawiciele magistratu, starostwa powiatowego, Muzeum Miedzi w Legnicy i spółki Banknoty Pamiątkowe zapowiedzieli wtedy, że będzie on upamiętniał dwie ważne w mieście rocznice – bitwy pod Legnicą oraz istnienia oddziału muzeum w Legnickim Polu.

Dziś wiadomo już, że emisja odbędzie się 29 maja o godz. 10 w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu i pawilonie z reliktami kaplicy romańskiej na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Banknot będzie można także kupić za pośrednictwem platformy sprzedażowej w internecie.

O banknocie:

Na awersie uwieczniono gotycki kościół postawiony w miejscu, gdzie wg tradycji odnaleziono zwłoki poległego Henryka II Pobożnego, obraz bitwy przedstawiony w miedziorycie Gottlieba Boettgera. Grafika, która ukazała się w książce Carla A. Menzla „Geschichte Schlesiens” z 1808 r. pochodzi ze zbiorów Muzeum Miedzi. Scenę bitwy wzbogacono o pieczęć Henryka Pobożnego. Rewers banknotu zdobią zabytki stanowiące cenne europejskie dziedzictwo.
Koszt jednostkowy banknotu wynosić będzie 20 zł.

Numer serii i wersja banknotu (standardowa lub jubileuszowa, tzw. Anniversary Edition) będą wybierane do sprzedaży stacjonarnej losowo. Będzie obowiązywał limit dwóch banknotów na jedną osobę (dotyczy to sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej).

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wybicia kopii srebrnego grosza Fryderyka II z podobizną św. Jadwigi – cena 6 zł.

Dodaj komentarz