Koalicja Obywatelska prezentuje swój program, na razie bez nazwisk

Od lewej: Grzegorz Zieliński z Nowoczesnej oraz Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej

Koalicja Obywatelska szykuje się do jesiennych wyborów parlamentarnych. Po konwencji programowej, która odbyła się w weekend, jej przedstawiciele z naszego regionu również zaprezentowali dziś program podczas konferencji prasowej. List kandydatów na razie jednak nie poznaliśmy. – Za wcześnie, by mówić o nazwiskach. Do końca lipca będziemy przedstawiać listy wyborcze – mówi Piotr Borys z PO, przyznając, że on sam zgłosił chęć startu w wyborach.

– Będziemy tworzyć bardzo szeroką, obywatelską listę, na której znajdą się przedstawiciele organizacji pozarządowych, ci którzy protestowali pod sądami, przede wszystkim obywatele, tak jak w 1989 roku – mówi Piotr Borys. – To co chce zrobić PiS z Polską, polską demokracją, polskim samorządem, wymaga tego, by przygotować ogromną mobilizację społeczną. Dlatego będziemy zachęcać do pracy w Twoim Sztabie wolontariuszy, ludzi, którzy nie są związani z żadną partią, ale będą chcieli pomóc, zaangażować się w tych wyborach. Odwiedzimy każdą gminę, większość miejscowości. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi mieszkańcami, przekonywać ich do swoich poglądów i programu oraz głosowania na Koalicję Obywatelską – dodaje.

Program Koalicji Obywatelskiej to przede wszystkim sześć najważniejszych punktów, które już zostały nazwane „Szóstką Schetyny”. Obejmują: służbę zdrowia, wolność i demokrację, oświatę, osoby starsze, środowisko, a także zarobki Polaków.

Koalicja Obywatelska chce uporządkować między innymi sprawę dostępu do specjalistów, SOR-ów, by w ciągu godziny każdy został przebadany i zdiagnozowany, a także wprowadzić pakiet „odnowy demokracji”. Zamierza zająć się również szkołą i zaopiekować się uczniami. Kolejną grupą są seniorzy – dla nich przygotowana zostanie trzynasta emerytura oraz pakiet pomocy w sprawach codziennych.

Następny punkt to ekologia, czyli środowisko. Do 2040 roku Polska ma stopniowo odchodzić od węgla, by walczyć ze smogiem. Koalicja Obywatelska zamierza również zmienić sposób wynagradzania pracowników.

– Czujemy drożyznę. Mimo że zarabiamy coraz więcej, dostajemy pewne benefity, to stać nas na coraz mniej. PiS zapomniał o podstawowym mechanizmie gospodarki, nie można wydawać, dosypywać do gospodarki, zwłaszcza na kredyt, kiedy zapomina się o inwestycjach. Trzeba zadbać, by płace były wyższe – przyznaje Grzegorz Zieliński z Nowoczesnej.

Listy kandydatów Koalicji Obywatelskiej powinniśmy poznać do końca lipca. Dziś Koalicja w naszym regionie ma pięciu posłów, ale w zbliżających się wyborach chce zawalczyć o sześć lub siedem mandatów.

– Chcemy bardzo wysoko podnieść poprzeczkę, po to by zachodnimi województwami niwelować większe poparcie PiS-u na wschodzie – mówi Borys, przyznając, że zgłosił chęć startu w wyborach, inaczej niż Grzegorz Zieliński, który jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie.

Dodaj komentarz

*

code