KGHM/LUBIN. Wyborski prostuje Mamińskiego

wyborski 1Rzecznik prasowy KGHM, Dariusz Wyborski, postanowił sprostować przesłane wcześniej do mediów przez Jacka Mamińskiego, rzecznika prezydenta Lubina, informacje na temat wpływu nałożonej na Polską Miedź daniny od miedzi i srebra na wysokości podatku CIT, o czym pisaliśmy w artykule „Miedziowa danina rujnuje samorządy”.

– Nie jest prawdą, jakoby zmniejszenie się podatku CIT – co obrazuje załączona przez Jacka Mamińskiego tabelka  – było skutkiem wprowadzenia podatku od niektórych kopalin – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM.

Chodzi o tabelkę rozesłaną przez rzecznika prezydenta do mediów, w której podana jest wysokość wpływów do budżetu Lubina jak i powiatu lubińskiego z podatku CIT w latach 2012-2014. tabelka

W 2012 roku został wprowadzony podatek od niektórych kopalin. Stąd twierdzenie Mamińskiego, że to podatek od kopalin ma wpływ na to, że w 2014 do budżetu Lubina wpłynęło o 29 mln zł mniej niż w 2012.

Tymczasem Dariusz Wyborski wyjaśnia, że jest to po prostu niemożliwe.

– Ustawodawca uznał, że podatek od niektórych kopalin nie jest dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu. Na skutek takiego uregulowania, KGHM nadal płaci CIT tak, jakby podatek od niektórych kopalin w ogóle nie istniał. Czyli opłaci podatek CIT także od wartości zapłaconego podatku od niektórych kopalin – mówi rzecznik KGHM.

Jednocześnie Wyborski wyjaśnia, skąd bierze się obniżenie zysku Polskiej Miedzi w ostatnich latach.  

– Zmniejsza się zysk KGHM głównie na skutek spadku cen miedzi i srebra. W roku 2012 zysk netto KGHM wynosił 4 miliardy 868 mln zł, w roku 2013 3 miliardy 58 mln, a w roku 2014  2 miliardy 414 mln złotych – wyjaśnia. – Mimo zmniejszania się w ostatnich latach kwoty podatku CIT, KGHM nadal jest największym w Polsce płatnikiem tego podatku – kończy Wyborski.

Dodaj komentarz