KRAJ. Premier stanął w obronie KGHM

DHerbert Wirth, prezes Zarządu KGHM Polska Miedz SA wita Donalda Tuska, premiera RP w kopalni Morrisononald Tusk chce koncesji dla Polskiej Miedzi – donosi „Puls Biznesu”. Premier oczekuje, że Minister Środowiska Maciej Grabowski zmieni zdanie. Sprawa dotyczy decyzji Ministerstwa Środowiska, które pod koniec stycznia przyznało koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi na obszarze „Bytom Odrzański” firmie Leszno Copper należącej do kanadyjskiego funduszu Lumina Capital. Decyzja jest nieprawomocna i KGHM złożył 13 lutego odwołanie.

Rysuje się pierwszy poważny konflikt między premierem a urzędującym od listopada ministrem środowiska Maciejem Grabowskim. Punktem zapalnym jest spór pomiędzy polskim KGHM a spółką należącą do kanadyjskiego funduszu o dwie koncesje miedziowe – „Bytom Odrzański” i „Kotla”.

Premier Donald Tusk publicznie poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyspieszy działania, by wyjaśnić sprawę przyznania koncesji firmie z Leszna, czytamy na łamach „Pulsu Biznesu”.

– Naszą intencją jest utrzymanie silnej pozycji KGHM, który traktowany jest przez nas jak przedsiębiorstwo szczególnej wagi o wymiarze strategicznym – oświadczył wczoraj premier Donald Tusk .

Tymczasem to właśnie Platforma Obywatelska wykreśliła miedziowy holding z rejestru spółek strategicznych dla skarbu państwa.

Stanowisko premiera różni się diametralnie od szefa resortu środowiska Macieja Grabowskiego.

– Nie możemy nikogo dyskryminować. Poza tym celem ministra środowiska jest doprowadzenie do tego, aby złoża były rozpoznawane, bo to daje przesłanki do ich racjonalnego wykorzystania – mówił minister w niedawnym wywiadzie dla „PB”.

– Myślę, że finał tej sprawy nie przyniesie uszczerbku interesom państwa – powiedział wczoraj szef rządu.

SZAT/FOT. KGHM

Dodaj komentarz