KGHM. Zwycięstwo w okolicy Pucka?

bz3Koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka minister środowiska przyznał Polskiej Miedzi. O koncesje w okolicach Pucka starały się cztery firmy. KGHM wygrał, bo zaproponował według resortu – „najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi”. Czy miedziowa spółka może jednak świętować pełne zwycięstwo?

O koncesję na rozpoznawanie, bądź poszukiwanie i/lub rozpoznawanie złóż soli potasowo-magnezowej w rejonie Pucka oprócz KGHM starały się jeszcze Mineralis, Polski Potas i Darley Energy. Zgodnie z obowiązującym prawem Minister Środowiska nie mógł udzielić koncesji kilku podmiotom. Spółki nie potrafiły też w tej sprawie dojść do kompromisu.

Resort musiał wybrać jeden najlepszy projekt „na podstawie analizy dokumentów zgromadzonych w postępowaniach i przeprowadzonego porównania poszczególnych wniosków pod względem zaprojektowanych prac geologicznych” – czytamy w oficjalnej informacji Ministerstwa Środowiska.

Ministerstwo brało pod uwagę interes publiczny i racjonalną gospodarką zasobami złóż, a także projekty, które przewidują szerszy zakres prac geologicznych i zapewnią większą ilość nowej informacji geologicznej, pochodzącej z wykonywanych robót geologicznych, wzbogacającej wiedzę o budowie geologicznej kraju.

– Analiza porównawcza wniosków wskazała, że wniosek KGHM Polska Miedź S.A. w największym stopniu spełnia kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi – podsumował resort.

KGHM otrzymał koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka wraz z kopalinami towarzyszącymi, a więc rudami miedzi i srebra oraz solą kamienną.

Na tle przyznania tej koncesji może dojść jeszcze do protestów i odwołań – informują dziś media branżowe. Nowelizacja prawa geologiczno-górniczego nie przewiduje bowiem wariantu, w którym o koncesję stara się więcej niż jeden podmiot. Decyzja o przyznaniu koncesji jest przy obecnym stanie prawnym „uznaniowa”.

Podobnie jest z kwestią różnych surowców znajdujących się w obrębie jednego obszaru koncesyjnego. Faktu, że o koncesje na różne surowce w tym samym rejonie może się starać wielu chętnych, obecne prawo również nie przewiduje. Nie ma hierarchii surowców, dlatego KGHM może mieć problem z realizacją koncesji w rejonie Pucka. Tam na sól i miedź nachodzą jeszcze złoża gazu łupkowego. Pozwolenie na poszukiwania „łupków” posiada już inna firma, która w dodatku nie wyraża zgody na prowadzenie innych pracy w tym samym obszarze.

DRM

Dodaj komentarz