KGHM. Zielone światło dla atomu

Elektrownia Jądrowa w Temelinie w Czechach
Elektrownia Jądrowa w Temelinie w Czechach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa PGE EJ1 przez PGE, KGHM, Tauron i Eneę, które ma wybudować elektrownię atomową w Polsce.

UOKiK sprawdzał, czy PGE EJ1 z nowymi właścicielami nie doprowadzi do zbyt dużej koncentracji na rynku, a w rezultacie do ograniczenia konkurencji.

– Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Udział energii pozyskiwanej z planowanej elektrowni ma według szacunków wynieść 7 proc., nie zwiększy więc znacząco pozycji PGE, Tauronu oraz Enei na rynku wytwarzania i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. W dalszym ciągu będą oni produkować energię z innych źródeł niezależnie od siebie – mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

– Uzyskanie zgody na koncentrację jest warunkiem zawarcia przez strony umowy nabycia udziałów w PGE EJ 1 określonym w Umowie Wspólników – informuje biuro prasowe KGHM.

Zgodnie z planem Polska Grupa Energetyczna (PGE),która jest odpowiedzialna za budowę elektrowni atomowej, ma sprzedać po 10 proc. udziałów w swojej atomowej spółce córce PGE EJ 1 energetycznym koncernom Tauron i Enea oraz miedziowemu KGHM.

Wszystko po to, by takiemu nowemu przedsiębiorstwu łatwiej było uzyskać finansowanie na projekt jądrowy, którego koszt szacowany jest na zawrotne 40-60mld zł.

Postępowania antymonopolowe wszczęto na wniosek samych zainteresowanych, czyli KGHM, PGE, TAURON oraz ENEA.

– Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce – mówi Małgorzata Cieloch.

W 2016 roku okaże się, gdzie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie wybudowana. Pod uwagę brane jest Pomorze.

DRM/ źródło: UOKIK/ zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz