KGHM. Zbrzyzny chce zmian ustawy o podatku od kopalin (wideo)

IMG_5191Obniżenie miedziowej daniny o 40 proc. proponuje poseł Ryszard Zbrzyzny. Projekt grupy parlamentarzystów SLD nowelizacji ustawy o podatku od niektórych kopalin trafił do laski marszałkowskiej. Zbrzyzny zakłada, że głosowanie w tej sprawie może się odbyć jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

9 kwietnia poseł Ryszard Zbrzyzny w imieniu grupy 33 posłów SLD złożył do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o podatku od kopalin.

IMG_5203– Chcę przetestować, czy rządzący chcą cokolwiek zrobić, by zmienić tę ustawę. Projekt zakłada obniżenie podatku tylko od miedzi, nie od srebra – tłumaczy poseł SLD Ryszard Zbrzyzny.

 Marszałek Sejmu ma 30 dni, aby ustosunkować się do sprawy. Poseł Zbrzyzny  liczy na to, że sprawa jego projektu może się wyjaśnić jeszcze przed nadchodzącymi wyborami do parlamentu.

– Do wyborów jest zaplanowanych jeszcze 10 posiedzeń Sejmu, a zatem jeśli tylko byłaby wola polityczna, nie będzie żadnego problemu, by te procedurę przeprowadzić – dodaje Zbrzyzny.

Od 18 kwietnia 2012, a więc dnia wprowadzenia podatku od kopalin, do dnia dzisiejszego KGHM wpłacił do budżetu państwa tylko z tego tytułu ponad 5 mld złotych.   

więcej w materiale wideo:

 

Dodaj komentarz