KGHM. W sprawie układu zbiorowego bez zmian

bz3Bez rezultatów zakończyła się dzisiejsza tura negocjacji w sprawie zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy KGHM. Z przedstawicielami związków zawodowych spotkali się dyrektorzy naczelni Polskiej Miedzi. Spodziewający się decyzji w sprawie zgłoszonych ostatnio postulatów związkowcy, wyszli zniesmaczeni. Pracodawca obiecał, że przygotuje swoją wersję najpóźniej do końca stycznia.

Spotkanie pomiędzy stroną społeczną a przedstawicielami władz spółki miało dotyczyć propozycji związkowców w sprawie zmian w Układzie Zbiorowym Pracy.

– W imieniu związków zawodowych złożyłem wersję związkową protokołu dodatkowego nr 16. Opisaliśmy w nim te postulaty, o których mówiliśmy na poprzednim spotkaniu. Chodzi o zmianę naliczania funduszu socjalnego, przeliczenie tabeli i zmianę progresji nagrody z zysku. To są te trzy punkty i to zostało przyjęte przez panią dyrektor – mówi Józef Czyczerski, przewodniczący SKGRM NSZZ „Solidarność”.

Związkowcy spodziewali się jednak po spotkaniu konkretnych decyzji w tej sprawie, a takich przedstawiciele władz spółki, czyli dyrektor ds. pracowniczych i dyrektor naczelny Centrali KGHM, nie byli w stanie przedstawić.

– Reasumując, było to spotkanie o niczym. Obydwie strony wyszły z tego spotkania, myślę, że nieusatysfakcjonowane, bo powiedzieliśmy sobie dużo gorzkich słów, ale wciąż pozostaje ta nadzieja, że święta Bożego Narodzenia zbliżą i wtedy zarząd może przedstawi jakąś wersję normalnego protokołu, który będziemy mogli podpisać – mówi Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący ZZPPM.

bz1Według rzecznika spółki spotkanie nie poszło na marne w całości i pewne konkrety udało się uzgodnić.

– Trochę mnie zaskakuje, że związkowcy twierdzą, iż nic dzisiaj nie osiągnęliśmy. Podpisaliśmy przecież porozumienie dotyczące wielkości skierowań na wczasy profilaktyczne dla 445 pracowników – to jest przynajmniej jeden konkret tego spotkania. Obiecaliśmy, że przedstawimy związkom pięć najważniejszych punktów, co do których sądzimy, że byłoby nam stosunkowo łatwo osiągnąć porozumienie. Chcielibyśmy, żeby to było w grudniu, a najdalej na początku stycznia i takie stanowisko przygotujemy i prześlemy stronie związkowej – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM PM S.A.

Związkowcy stoją na stanowisku, że kwestie związane z nagrodą z zysku, czy przebudową tabeli zaszeregowania pracowników, należy sfinalizować do końca roku, ponieważ zwłoka może skutkować na niekorzyść załogi. Kolejne spotkanie ma się odbyć na dniach. Jak zapewnił rzecznik spółki – w grę wchodzi najbliższy piątek bądź poniedziałek.  

DRM

Dodaj komentarz