KGHM. Solidarność powalczy o nadzór

czyczerski 1Miedziowa Solidarność ma już swoich kandydatów do rady nadzorczej KGHM dziewiątej kadencji. O trzy mandaty dla reprezentantów załogi w nadzorze spółki ubiegać się będą Józef Czyczerski, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność, Bogusław Szarek przewodniczący Solidarności w kopalni Polkowice-Sieroszowice oraz Bogdan Nuciński szef Solidarności w Zakładach Górniczych „Lubin”.

Ósma kadencja rady nadzorczej KGHM zapisała się w historii spółki w nietypowy sposób. Przez dłuższy czas w nadzorze zasiadał tylko jeden przedstawiciel załogi – Bogusław Szarek z miedziowej Solidarności. Mimo, że trzykrotnie załoga decydowała się na wybór Józefa Czyczerskiego oraz wiceprzewodniczącego ZZPPM Leszka Hajdackiego to głosami ministerstwa skarbu walne zgromadzenie nie powoływało ich do rady. Według związkowców niepowoływanie ich do nadzoru jest równoznaczne z łamaniem zapisów ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych, w której jest zapisane, że wybór załogi jest wiążący dla akcjonariuszy. Przez okres ósmej kadencji działacze walczyli o swoje prawa w sądach, jednak dotychczas bez skutku. Mimo wszystko Józef Czyczerski, podobnie jak Leszek Hajdacki, postanowił spróbować jeszcze raz.

– Nie możemy się poddawać. Jeśli sługusy obecnej władzy twierdzą, że nie powinniśmy zasiadać w radzie, tylko dlatego, że reprezentowaliśmy w niej interesy pracowników, to jest to dla nas najlepsza rekomendacja. Przecież pracownicy właśnie po to nas wybrali – mówi Józef Czyczerski, przewodniczący SKGRM NSZZ „Solidarność”. – To nie jest tak, jak w wyborach do Parlamentu. Ludzie wybierają posłów i senatorów, a oni po otrzymaniu mandatu przestają reprezentować elektorat, który ich wybrał – dodaje Czyczerski. 

Still0410_00002Wybory do rady dziewiątej kadencji zaplanowano na 14 i 15 maja. Oprócz Józefa Czyczerskiego, Solidarność postawiła również na Bogdana Nucińskiego oraz jedynego przedstawiciela załogi w nadzorze ósmej kadencji, Bogusława Szarka.

– Mam nadzieję, że w radzie nadzorczej dziewiątej kadencji strona pracownicza będzie w pełni reprezentowana. Na pewno przez okres tej kadencji będziemy patrzeć na ręce pracodawcy jak i rządu pod względem przede wszystkim inwestycji, jakie zostały wdrożone w latach 2011 – 2012 i którymi powinniśmy się zająć, a zatem projektem Sierra Gorda, Afton Ajax oraz modernizacją Huty Miedzi „Głogów” – mówi Bogusław Szarek, wiceprzewodniczący SKGRM NSZZ „Solidarność” .

W radzie nadzorczej KGHM jest od siedmiu do dziesięciu mandatów. Trzy należą do załogi, reszta do skarbu państwa oraz pozostałych dużych udziałowców.

DRM/FOT. ARCHIWUM

 

 

Dodaj komentarz