KGHM. Poszukują innowacji za grubą kasę

szybKGHM wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju organizują konkurs dla naukowców i przedsiębiorców. Na najlepsze projekty badań i rozwoju innowacyjnych technologii w pierwszej edycji konkursu przeznaczono w sumie 30 milionów złotych.

W ramach wspólnego przedsięwzięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii o nazwie CuBR zostaną zorganizowane trzy konkursy.

Nabór do pierwszego konkursu rozpocznie się 27 stycznia i potrwa do 27 marca 2014 roku. Mogą w nim wystartować jednostki naukowe z udziałem przedsiębiorców oraz same jednostki naukowe. Na realizację projektów zwycięzcy będą mieli od 1 roku do 3 lat. Zgłoszony projekt nie może być warty mniej niż 3 miliony złotych.

CuBR powstał na podstawie porozumienia pomiędzy agencją rządową a przedsiębiorstwem międzynarodowym, jakim jest KGHM. Jest to pierwsze tego typu porozumienie, zawarte pomiędzy przedstawicielami sektorów publicznego i prywatnego w Polsce. Na badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu każdy z partnerów przeznaczy po 100 mln złotych. 

Zgłoszone do konkursu projekty mają dotyczyć innowacji w zakresie wydobycia, procesów metalurgicznych, nowych wyrobów i ich recyklingu. Duży nacisk będzie także na obniżanie kosztów środowiskowych.

DRM, źródło: kghm.pl/fot. archiwum

 

Dodaj komentarz