Sześciuset gości uczestniczyło w ceremonii otwarcia kopalni Sierra Gorda. Obecni byli tak przedstawiciele władz Chile, Japonii, jak i Polski. Nie mogło zabraknąć prezesów KGHM i Sumitomo – właścicieli chilijskiej odkrywki.
Inauguracja odbyła się z wielką pompą, a właściwie z hukiem i to dosłownie, bo otwarciu towarzyszyły symboliczne wystrzały w kolorach chilijskiej flagi (na zdj. poniżej)
Stronę chilijską reprezentowała prezydent Michelle Bachelet oraz Ignacio Moreno, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa. Natomiast w skład polskiej delegacji weszli Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
– KGHM udowodnił, że polskie firmy potrafią prowadzić zagraniczną ekspansję. Ten kierunek popierają również akcjonariusze spółki – w ciągu roku od przejęcia Quadry FNX, dziś KGHM International, giełdowa wycena KGHM wzrosła o przeszło 60 proc., znacząco wyprzedzając pozostałych dużych producentów miedzi oraz średnią dla branży. Wierzę, że inne polskie firmy dobrze wykorzystają przetarty szlak – powiedział Zdzisław Gawlik, Wiceminister Skarbu Państwa.
Rząd Japonii podczas ceremonii otwarcia Sierra Gordy reprezentował Norihiko Ishiguro, wiceminister ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
– Stale rozwijamy naszą współpracę z chilijskimi firmami w obszarze górnictwa. Cieszę się, że inauguracja Sierra Gorda stanie się symbolem nowej epoki w relacjach między Japonią i Chile. Z kolei z Polską łączy nas długa historia doskonałych stosunków gospodarczych. Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o obecność japońskich firm. Cieszę się, że mogliśmy poszerzyć naszą współpracę o sektor górniczy – powiedział Norihiko Ishiguro.
Podczas ceremonii odsłonięto tablicę pamiątkową, nadającą kopalni Sierra Gorda imię polskiego geologa i odkrywcy – Ignacego Domeyko. Dokonali tego prezydent Chile, prezes Sumitomo Yoshiaki Nakazato oraz prezes KGHM, Herbert Wirth.
– Wiedza i doświadczenie, z jakimi przybył do Chile Ignacy Domeyko, są także podstawą obecności KGHM w Sierra Gorda. Domeyko badał i opisywał chilijskie bogactwa naturalne, które my dziś wydobywamy. Można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Jako polska firma przybyliśmy bowiem do Chile śladami naszego wielkiego rodaka, dzięki czemu jego dziedzictwo nabiera nowego znaczenia. Jestem dumny, szczęśliwy i wzruszony, że kopalnia Sierra Gorda otrzymała dziś jego imię – powiedział Herbert Wirth.
DRM/ źródło, FOTO: KGHM