KGHM obiecuje rozwiązać problem arsenu

W ciągu najbliższych czterech lat Polska Miedź zamierza uporać się z problemem zbyt wysokich stężeń arsenu w Głogowie. Ma w tym pomóc 26 projektów inwestycyjnych ukierunkowanych na unieszkodliwianie toksycznego pierwiastka.

Normy stężenia arsenu w Głogowie przekroczone są w sposób alarmujący. Jego obecność w organizmach mieszkańców potwierdziły też badania przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku. KGHM deklaruje, że do sprawy podchodzi poważnie i zapowiada wdrożenie w głogowskiej hucie kolejnych inwestycji.

– W tym roku rozpoczęliśmy fazę projektową. Natomiast w 2019 roku przystąpimy do realizacji części inwestycyjnej – zapowiada Rafał Pawełczak, p.o. prezesa zarządu oraz wiceprezes ds. rozwoju KGHM.

Na pierwszy ogień pójdzie technologia unieszkodliwiania arsenu w procesie produkcyjnym HM Głogów. Rozwiązanie ma pozwolić na przekształcenie toksycznej, poprzemysłowej postaci arsenu w podobną do skorodytu – mineralnej formy obojętnej dla środowiska, która naturalnie występuje w przyrodzie. Metodę opracowali eksperci z Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach we współpracy z miedziowymi technologami.

– W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę z firmą Chemiprojekt, która wykona projekt instalacji, a także będzie nadzorować jej wykonanie i rozruch w Hucie Miedzi Głogów – dodaje Pawełczak.

Władze KGHM zapewniają, że ograniczanie negatywnego wpływu działalności firmy na otoczenie, w tym optymalne i bezpieczne gospodarowanie odpadami technologicznymi, to jeden z głównych celów jej nowej strategii. Z problemem arsenu borykają się jednak nie tylko głogowianie – za dużo jest go również w okolicach Huty Miedzi Legnica. Poprosiliśmy biuro prasowe spółki o informacje, czy wśród planowanych proekologicznych inwestycji są takie, które zmniejszą ilość tego pierwiastka również w Legnicy. Z chwilą otrzymania odpowiedzi wrócimy do tematu.

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. Zart pisze:

    4 lat???? Zart chyba

  2. Dr. Dre pisze:

    Niewątpliwie KGHM udowodni, iż podwyższone stężenie arsenu jest wynikiem promieniowania Ciemnej energii (hipotetyczna forma energii, która wypełnia całą przestrzeń i wywiera na nią ujemne ciśnienie, wywołując rozszerzanie się Wszechświata.).

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..