KGHM. Lepsi od „lotto”?

Od lewej Alfredo Garcia Castelblanco ambasador Chile w Polsce, Aleksandra Piątkowska, ambasador Polski w Chile, Zdzisław Gawlik, Sekretarz Stanu w MSP, Herbert Wirth, prezes KGHM– Jesteśmy lepsi od totalizatora sportowego. Płacimy podatek od kopalin w wysokości 86 proc., totalizator sportowy natomiast to około 70 proc. – powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa, która rozpatrywała informacje na temat aktualnej sytuacji oraz strategii rozwoju KGHM.

Prezes Wirth zaprezentował członkom komisji plany rozwojowe KGHM dotyczące tak aktywów zagranicznych jak i rozwoju spółki w kraju, szczególnie pod kątem Głogowa Głębokiego Przemysłowego. Szef miedziowego holdingu mówił też o nadmiernym opodatkowaniu spółki.

– Nasz rozwój jest ograniczony wymiarem podatku od niektórych kopalin. Płacimy także podatek od użytkowania górniczego, który niedawno przez ministra środowiska został podniesiony. Podatek od kopalin jest horrendalny. Jest to coś, co z perspektywy rozwoju firmy nie pozwala myśleć optymistycznie – mówił prezes Wirth.

– Także w materiałach przygotowanych na posiedzenie komisji zwrócono uwagę, że podatek wpływa niekorzystnie na działalność KGHM w każdym horyzoncie czasowym. Niestety, zdania tego zdawał się nie podzielać reprezentujący Ministerstwo Skarbu Państwa Sekretarz Stanu Zdzisław Gawlik – relacjonuje poseł PiS Wojciech Zubowski.

DRM

Dodaj komentarz