Opublikowany: pon, Mar 30th, 2020

KGHM gotowy do zmiany systemu pracy

Zdjęcie ilustracyjne

Praca w systemie dwu- i trzyzmianowym – taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny w kopalniach i hutach Polskiej Miedzi. – Przygotowujemy się na każdą ewentualność – informuje Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny do spraw komunikacji w KGHM.

Jak tłumaczy dyrektor Marcinkowska-Bartkowiak, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Na dziś firma stara się funkcjonować normalnie, by procesy produkcji w żaden sposób nie zostały zakłócone, ale rozwój epidemii koronawirusa powoduje, że nie wiadomo co przyniesie nowy dzień. – Jesteśmy już niemal gotowi, by przejść na inny system pracy, jeśli sytuacja będzie tego wymagać – tłumaczy Lidia Marcinkowska-Bartkowiak. – Takie zmiany wymagają od nas konsultacji społecznych, cały czas jesteśmy w kontakcie ze związkowcami, nowy model pracy jest niemal gotowy. Podobnie jak nowa siatka połączeń i kursowania autobusów, bo o tym też musimy pamiętać – przypomina.

Pod uwagę brane są dwie opcje – system dwu- i trzyzmianowy. – To nie będzie tak, że w całej firmie przyjmujemy takie samo rozwiązanie. Zarząd w porozumieniu z dyrekcją kopalni ustali, jaki system pracy jest lepszy dla danego oddziału. Czy zdecydują się na dwie zmiany – czyli pierwszą i trzecią czy może na system trzyzmianowy – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.

Kiedy takie zmiany wejdą w życie? – Na razie jeszcze nie wiadomo. Póki co zastosowaliśmy wszelkie możliwe zabezpieczenia – płyny do dezynfekcji, zmniejszyliśmy liczbę osób w klatkach podczas zjazdów i wyjazdów, dezynfekowane są maszyny, na których pracuje załoga czy aparaty ucieczkowe. Jeśli konieczne będą kolejne zmiany, zostaną one wprowadzone w życie. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że nie wiemy czy będzie to za dzień, dwa czy za tydzień. A może wcale. O zmianach poinformujemy z 24-godzinnym wyprzedzeniem – informuje dyrektor.

Związkowcy już dawno zaznaczali, że konieczna jest zmiana systemu pracy, by zwiększyć bezpieczeństwo załogi hut i kopalń. Apele w tej sprawie kierowała już do zarządu KGHM miedziowa Solidarność oraz Związek Zawodowy Pracowników Dołowych. Dziś do sprawy odnosi się Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego potwierdzając, że strona związkowa uczestniczy w opracowywaniu nowego systemu pracy.

– Żeby taka zmiana była możliwa, trzeba najpierw rozwiązać towarzyszące jej problemy: zapewnić dojazd pracownikom z cyklu 6-godzinnym czy skorelować prace strzałowe ZG Polkowice-Sieroszowice z ZG Lubin – przypomina Leszek Hajdacki z ZZPPM.

Związkowcy nie kryją, że podczas rozmów z zarządem brany jest też pod uwagę wariant kryzysowy, czyli zatrzymanie wydobycia w kopalni. – Wyznaczona część załogi miałaby być wtedy skoszarowana na terenie zakładu – tłumaczy Hajdacki, jednocześnie zaznaczając, że szczegóły wdrożenia takiego scenariusza kryzysowego nie zostały jeszcze wdrożone. – W przypadku ogłoszenia takiego stanu będziemy dążyć do określenia sposobu i poziomu wynagradzania pracowników za czas postoju – zapewnia Leszek Hajdacki.

W biurze prasowym KGHM dowiedzieliśmy się, że spółka liczy się również z takimi sytuacjami kryzysowymi, w tym celu przygotowane są nawet łóżka, na których mieliby spać skoszarowani pracownicy. – Mamy jednak nadzieję, że takie rozwiązanie nie będzie konieczne i proces produkcji nie zostanie przerwany ani w żaden sposób zakłócony – podsumowuje dyrektor Marcinkowska-Bartkowiak.

Takich rozwiązań obawiają się nawet związkowcy. – Po zakończonej epidemii, chcemy mieć do czego wrócić – podkreślał w ostatnim piśmie do zarządu Piotr Trempała, szef ZZPD.

Podziel się
Wyświetlonych 7 komentarzy
Wyraź swoją opinię
  1. Xxx pisze:

    Szkoda ze kghm nie martwi sie o sytuacje w swoich firmach gdzie nie mamy zadnych srodkow dezynfekujacych! Pracujemy razem z Wami gornicy i hutnicy i tu kazdy moze zarazic kazdego! Ps. My tez mamy rodziny….

  2. Kolo pisze:

    Koszarowanie ? Niezła ściema! Nikogo nie pytają A chcą koszarowac dyrektorzy i związkowcy może oni będą zkoszarowani A nie zdalnie z domu!

  3. ZG Rudna pisze:

    A kiedy płacą jajkowe Wie ktoś może?Kwartalna ma być przed świętami czy po Wie ktoś???

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..