Giełdowy krach w Chinach odbił się szerokim echem na światowych rynkach. Także KGHM ma przez to problemy. Cena za akcję miedziowej spółki waha się w granicach 70 zł. Także cena miedzi od dawna nie była tak niska. I choć rzecznik spółki uspakaja, miedziowi związkowcy alarmują, że jeśli sytuacja się utrzyma, załodze mogą grozić masowe zwolnienia.
To był czarny poniedziałek na chińskiej giełdzie. Chiny są jednym z głównych odbiorców surowców na świecie, dlatego pogorszenie sytuacji nie ominęło też Polskiej Miedzi. I choć wartość KGHM nadal spada, to jak zapewnia Dariusz Wyborski – inni mają gorzej.
– Wśród spółek surowcowych w Polsce, nasze akcje spadły o 13 procent a np. Bogdanki prawie o 30 procent. To także jest rezultat przewidywanego spadku zapotrzebowania na węgiel – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM.
Po raz kolejny obecne wyniki KGHM ratuje kurs dolara w stosunku do złotówki. Obawy o sytuację firmy jednak pozostają.
– W Polsce mamy prawie 100 procent kosztów w złotówkach, a przychody w dolarach. Podobnie jest w Chile i w Kanadzie gdzie peso i dolar kanadyjski się osłabiają. Najgorszą sytuację mamy w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozliczać musimy się w walucie amerykańskiej. Póki co, radzimy sobie dzięki różnicy kursowej – dodaje rzecznik.
Miedziowi związkowcy z niepokojem obserwują ceny miedzi i akcji KGHM. Wrogie przejęcie jest coraz bardziej realne.
– Dziś cały KGHM kosztuje około 12 i pół miliarda złotych. Cena jest bardzo niska, a KGHM jest niedoszacowany, ale taki mamy czas – komentuje Leszek Hajdacki, wiceprzewodniczący ZZPPM.
– Ceny bardzo mocno pikują. Obroty na giełdzie mogą doprowadzić do sytuacji, że ktoś może się pokusić i
zacząć skupować akcje. Zagrożenie wrogiego przejęcia jest realne, ale nie dlatego by tu inwestować, lecz przejąć rynki zbytu – mówi Józef Czyczerski, szef górniczej „Solidarności” z ZG Rudna.
Związkowcy alarmują, że KGHM nie ma już zabezpieczenia na czarną godzinę.
– Jeżeli ceny nadal będą spadały, będziemy bezbronni. Szansą, która miała nas zabezpieczyć w czasie dekoniunktury był Polkomtel, ale te aktywa sprzedano. Może się tak zdążyć, że pojawi się bezpośrednie zagrożenie naszych miejsc pracy. Oby się tak nie stało – dodaje Czyczerski.
Porównując koszty wydobycia surowca i cenę za tonę miedzi taki scenariusz wydaje się realny.
Zobacz także:
Cena za akcję miedziowej spółki waha się w granicach 70 zł- NIE PRAWDA!
SKGRM NSZZ „Solidarność”-NIE PRAWDA!
co WY wiecie o KGHM-ie…?!