KGHM. Brak rozstrzygnięcia w sprawie płac

czyczerski 1– Zarząd cały czas miesza herbatę nie dodając ani ziarenka cukru i próbuje nam wmówić, że od samego mieszania napój będzie słodszy – tak dzisiejsze spotkanie płacowe miedziowych związkowców z władzami KGHM komentuje Józef Czyczerski, szef SKGRM NSZZ „Solidarność”.

Związki zawodowe w ubiegłym tygodniu wystosowały wspólnie trzy postulaty do zarządu Polskiej Miedzi. Po pierwsze związkowcy domagają się, by zmienić zasady naliczania rocznej nagrody na podstawie zysku spółki netto, jednak z uwzględnieniem kwoty opłaconego przez KGHM podatku od niektórych kopalin.

– Zarząd uznał to za propozycję nie do przyjęcia, tłumacząc się tym, że podatek od kopalin wpływa na kondycję spółki, przez co nie może ona pozwolić sobie na tego typu dodatkowe koszty – komentuje Czyczerski. – Nie przedstawiono nam żadnych konkretnych wyliczeń – dodaje związkowiec. szyb

Kolejnym postulatem związkowców było ustalenie w 2014 roku wzrostu średniej płacy na poziomie 6,4%. Zarząd zaproponował natomiast 2,4%.

W ramach ostatniego postulatu zarząd spółki przedstawił przedstawicielom organizacji związkowych plan zatrudnienia w 2014, jednak nie przedstawili szczegółów, odnośnie zatrudnienia w poszczególnych oddziałach.

Strony nie wypracowały porozumienia. Kolejne spotkanie płacowe zaplanowano na przyszły tydzień.

DRM

 

Dodaj komentarz