KGHM. Badania w Zatoce Puckiej

Puck 3Niemal 600 mln ton surowca o zawartości od 7 do 13,7 proc. tlenku potasu, służącego do produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa. Tyle, według wstępnych szacunków, może znajdować się w kilku sąsiadujących ze sobą złożach soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej w okolicach Zatoki Puckiej. Tam właśnie KGHM rozpoczął badania geofizyczne, które w przyszłości mogą doprowadzić do powstania kopalni głębinowej wydobywającej sole potasowo-magnezowe.

Obszar występowania złóż nie jest jeszcze ostatecznie rozpoznany. KGHM, który otrzymał koncesję na prowadzenie tych działań, planuje wykonać badania geofizyczne w okolicach Pucka, Władysławowa i Krokowej. Jak zapewnia, Maciej Koński, dyrektor naczelny Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM, nie mają one żadnego wpływu na środowisko naturalne i życie ludzi.

– W ramach realizacji badań geofizycznych nie będziemy prowadzić prac ziemnych, wiertniczych czy strzałowych, dlatego nie ma jakichkolwiek obaw związanych z ochroną dziedzictwa przyrodniczego – dodaje Maciej Koński. – Najistotniejsze elementy środowiska geologicznego, takie jak warunki hydrogeologiczne i struktura warstwy przypowierzchniowej, pozostaną nienaruszone zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu pomiarów.

Według dostępnych danych, złoża soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej występują na głębokości 740–900 metrów. Jeżeli wyniki dalszych prac geologicznych okażą się pomyślne, w regionie może powstać nowa kopalnia. Wydobywany surowiec będzie służyć m.in. do produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa, pierwszych pochodzących z polskich surowców.

SW1_WYZYKKGHM planuje eksploatację złóż potasowo-magnezowych wspólnie z Grupą Azoty. Dla miedziowej spółki będzie to oznaczać dywersyfikację surowcową działalności górniczej. Przypomnijmy, że obecnie wydobywana jest sól kamienna w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Lubiński koncern chce jednak rozwijać technologie i wykorzystać swoje doświadczenie przy wydobyciu soli potasowo-magnezowych. Z kolei Grupa Azoty będzie mieć dostęp do stabilnych i konkurencyjnych cenowo dostaw surowca niezbędnego w przemysłach chemicznym i nawozowym.

UR/FOT. KGHM,UR

Dodaj komentarz