Każdy może postawić pomnik

"Postaw sobie pomnik" to niezwykła inicjatywa, dzięki której każdy może wskazać drzewo, mogące zyskać status pomnika przyrody. Zgłoszenia już wpływają. Docelowo, dzięki akcji, na mapie Polski może pojawić się nawet kilkaset nowych pomników przyrody.

Przyjechał na Dolny Śląsk z Lubuskiego i szybko zakochał się w tutejszych małych ojczyznach. Jako napływowego mieszkańca urzekło go bogactwo dendrologiczne ziem Pogórza Kaczawskiego. Z tego uczucia zrodziło się zamiłowanie do odnajdywania unikatowych drzew. –  W każdej małej miejscowości, wioseczce, mamy park, pozostałości po parku. To się wiąże z historycznym bogactwem tych terenów, które dzisiaj widzimy pod postacią bogatej dendroflory. – mówi Krystian Komarnicki, dendrolog arborysta.
Krystian szukał pomysłu, by część drzew upamiętnić i objąć dodatkową ochroną. Połączył zatem siły z legnickim przyrodnikiem, który inicjatywę przyjął z otwartymi ramionami. Przede wszystkim nie musieli się nawzajem przekonywać, że warto… – Takie pojedyncze drzewie tak naprawdę to jest cały świat. to jest kosmos. Bo tam żyją różne organizmy, w różnych układach powiązanych ze sobą. Jeżeli ktoś ma lupę, odpowiednie urządzenia, i tą wrażliwość, to zobaczy, że pojedyncze drzewo, to nie jest drzewo. – tłumaczy Krzystof Strynkowski z FOPiT GOBI z Raczkowej w gminie Legnickie Pole.
Tak ruszyła akcja „Postaw sobie pomnik”. Mieszkańcy zgłaszają drzewo i proponują jego imię, gdy to stanie się już pomnikiem. Pierwsze przykłady już są, jak choćby majestatyczny ponad 120-letni platan klonolistny w Sichowie, jesion wyniosły o niecodziennym systemie korzeniowym w Sędziszowej czy najgrubsze i prawdopodobnie najstarsze drzewo w Krainie Wygasłych Wulkanów – dąb w Lubiechowej. – Być może, w ramach kampanii, promocji naszych najpiękniejszych drzew również się uda Lubiecha uznać pomnikiem przyrody. A ja ze swojej strony deklaruję opiekę nad tym drzewem tak, żeby turyści i mieszkańcy byli dumni z tego, że mogą obcować z tak pięknym drzewem. –  mówi Zbigniew Mosoń, mieszkaniec Lubiechowej.
W ramach projektu specjaliści organizują także spacery dendrologiczne, wtajemniczając w sekrety życia drzew, także nocą – przy pomocy kamery termowizyjnej. Aby zgłosić pomnik przyrody i zaproponować jego imię, należy zwrócić się do Fundacji FOPiT GOBI w Raczkowej. Najlepiej – za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz