Kampania bis, znamy kalendarz wyborczy

Od wczoraj znamy datę tegorocznych wyborów prezydenckich. Głowę państwa wybierzemy 28 czerwca i ewentualnie 12 lipca, jeśli konieczna okaże się druga tura. Kandydaci oficjalnie ruszyli z kampanią, choć jak wiadomo już od kilku tygodni odbywały się „spontaniczne spotkania z mieszkańcami”. Większość nie musi zbierać już wymaganych 100 tys. podpisów. Wyjątkiem jest tylko Rafał Trzaskowski, dla którego szukano dziś głosów poparcia na lubińskim rynku.

Kalendarz wyborczy, będący załącznikiem do postanowienia marszałek Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych. Jutro, czyli 5 czerwca mija na zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Z kolei do 10 czerwca można zgłaszać do PKW kandydatów na prezydenta. Oznacza to, że do najbliższej środy komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 tys. podpisów poparcia.

W takiej sytuacji znalazł się Rafał Trzaskowski, który w wyścigu o fotel prezydencki zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską. Dziś przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zbierają podpisy na swojego kandydata na lubińskim rynku.

Do przyszłego piątku, czyli 12 czerwca, pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

Zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą należy zgłaszać konsulom najpóźniej do 13 czerwca. Jeśli zaś chodzi o terytorium Polski to chęć głosowania listownego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy. Można to zrobić najpóźniej do 16 czerwca. Przypomnijmy, że wybory odbędą się metodą mieszaną – w lokalach i listownie.

Do 26 czerwca wyborcy głosujący listownie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

W niedzielę 28 czerwca w godz. 7-21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Dodaj komentarz