Jutro ostatnie pożegnanie Jana Pawlaka

Znany jest termin i miejsce pogrzebu Jana Pawlaka – człowieka zasłużonego dla lubińskiego sportu. Zmarły przed czterema dniami pionier piłki nożnej i ręcznej spocznie na Cmentarzu Komunalnym w Oborze. Uroczystości pożegnalne rozpoczną się w poniedziałek, 16 kwietnia, o godz. 11.

Jan Pawlak sportową pasję rozpoczął od gry na pozycji stopera w legnickim Piaście, jednak w chwilach wolnych zawsze znajdował czas na wsparcie rodzimej Sparty Grębocice. Jeszcze pod koniec lat 50. przeniósł się do Zawiszy Lubin, który niebawem zmienił nazwę na Górnik Lubin. Szybko został kapitanem tej drużyny.

– W tamtym okresie grało się przede wszystkim dla przyjemności i samej rywalizacji – wspominał w rozmowie ze znaną lubińską dziennikarką Jadwigą Burdzy-Wardach. Z tego wywiadu dowiadujemy się, że wraz z Januszem Kieciem wymyślili, by na wzór Zagłębia Sosnowiec przemianować lubińskiego Górnika na Zagłębie Lubin. Nazwa ta funkcjonuje zresztą do dzisiaj.

Po zakończeniu futbolowej kariery, wraz ze słynnym Henrykiem Kruglińskim, stworzyli w mieście żeńską sekcję piłki ręcznej. Jan Pawlak utytułowanym szczypiornistkom kibicował do końca swych dni. Nawet już jako ciężko chory człowiek z dumą w głosie komentował sportowe sukcesy piłkarek.

Zawodowo Jan Pawlak związany był z lubińskim Zakładem Transportu. Karierę zaczynał, jako dyspozytor ruchu. Następnie awansował na dyrektora ds. pracowniczych i szefa działu prawnego.

Dodaj komentarz