Ministerstwo Rozwoju zakończyło ocenę wniosków o udzielenie dotacji złożonych w II etapie konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast. Spośród 57 wniosków wybrano 20 projektów. Ich łączna wartość to blisko 43,7 mln zł. Niestety, wnioski złożone przez Jawor i Złotoryję nie zyskały uznania.
Projekt „Jawor – dziedzictwo kulturowe i walory przyrodnicze platformą współpracy, integracji i komunikacji z mieszkańcami obszaru rewitalizacji” otrzymał 391 punktów i zajął 41 miejsce. Natomiast „Rewitalizacja Miasta Złotoryja jako przykład modelowych rozwiązań w zakresie ożywienia gospodarczego” otrzymała tylko 290 punktów i zajęła dopiero 54 lokatę – czyli czwarte miejsce od końca. Dla porównania zwycięski Włocławek otrzymał 579 punktów. Na aktywizację zawodową i społeczną mieszkańców swego centrum otrzyma z ministerstwa 1 185 198,30 zł.
– Wybrane w konkursie miasta otrzymają dofinansowanie na realizację modelowych działań z zakresu rewitalizacji obszarów wymagających odnowy. Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miast: powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym władz samorządowych w odniesieniu do obszarów problemowych – podkreśla wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów oraz modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji, z których będą mogły korzystać także inne samorządy. Wnioskodawcami w II etapie konkursu były samorządy wybrane na podstawie oceny tzw. fiszek projektowych, czyli wstępnych założeń zgłaszanych przedsięwzięć, ich opisów i zakładanych efektów, złożonych w I etapie konkursu.
Oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego oraz ożywienia gospodarczego.
– Zależy nam na tym, aby pomoc resortu rozwoju służyła nie tylko przygotowaniu doskonałych modeli rewitalizacji w wybranych 20 miastach, ale doświadczenie, wiedza i innowacyjność tych miast jak najlepiej służyło wszystkim gminom w Polsce, które podejmują wyzwanie prawdziwej rewitalizacji – dodał wiceminister P. Chorąży.
ŹRÓDŁO: DEPARTAMENT KOMUNIKACJI MINISTERSTW ROZWOJU