Opublikowany: czw, Sty 17th, 2019

Jaworski budżet uchwalony. W radzie jest nowy klub (WIDEO)

Styczniową sesję Rady Miejskiej w Jaworze rozpoczęto minutą ciszy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi. Przewodniczący rady Daniel Iwański poinformował samorządowców o możliwości wpisania się do listu kondolencyjnego, który zostanie przekazany do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W porządku obrad były uchwały, a najważniejsza to zatwierdzenie budżetu na rok 2019 oraz wieloletniego planu miejskich wydatków. Nie obeszło się bez dyskusji.

Sporo czasu poświęcono na przypomnienie obowiązujących standardów. Radni nowego klubu – Bezpartyjni Samorządowcy – złożyli swoje propozycje do zmian w budżecie. Dotyczyły przesunięcia środków i m.in. ograniczenia wydatków na promocję miasta na rzecz budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 1. Inicjatorzy „przegapili” punkt, w którym można było podjąć dyskusję i nie kryli rozczarowania, że przewodniczący nie chce dopuścić ich do głosu.

radny miejski, Jacek Wieczorek

– Trzymajmy się zatwierdzonego porządku obrad. Poza tym prosiłem, aby propozycje czy poprawki w projekcie budżetu zgłaszać do 19 grudnia, by był czas na przedyskutowanie w komisjach – argumentował swoją decyzję Daniel Iwański.

Radni Klubu EB RAZEM łącznie z burmistrzem Emilianem Berą podkreślali, że budowa boisk przy szkołach będzie realizowana, ale później. Ostatecznie wszystkie propozycje opozycji (nawet z prośbą o przerwę w obradach) zostały odrzucone. Głosami rządzącej koalicji uchwalono budżet, w którym znajduje się m.in. modernizacja terenów zieleni (600 tys. zł), budowa placów zabaw (200 tys. zł), remonty kolejnych chodników i miejsc postojowych (1 mln zł) i zmiana systemów ogrzewania (750 tys. zł).

– Sztandarowym projektem jest basen miejski, absolutnie nowoczesny, bezpieczny, po szerokich konsultacjach z mieszkańcami, krótko mówiąc, skrojony na naszą miarę. Ta milionowa inwestycja będzie realizowana od wczesnej wiosny, a mieszkańcy będą mogli korzystać z niego już w 2020 roku – mówi Emilian Bera.

Kolejną, rozpoczętą już inwestycją wartą 86 mln zł i realizowaną częściowo z funduszy UE jest modernizacja gospodarki wodno-ściekowej, w której zawarta jest przebudowa przepompowni i oczyszczalni ścieków. Zmieni się też wygląd zaniedbanych kamieniczek w rynku.

– Budżet na ten rok przewiduje 700 tys. zł na finansowanie remontów elewacji kamienic. Mamy nadzieję na współpracę wspólnot w tym zakresie i wierzymy, że za kilka lat będziemy z dumą zapraszać turystów do naszego centrum – informuje Daniel Iwański.

W tym roku zarezerwowano też środki na budżet obywatelski, w ramach którego jaworzanie będą mogli realizować stworzone i wybrane przez siebie projekty.

Sesja była też okazją do zainaugurowania działalności nowego klubu radnych. – Bezpartyjni Samorządowcy to klub nastawiony na współpracę, jesteśmy nastawieni na rozwój miasta i związani z aglomeracją wrocławską i lubińską – twierdzi lider klubu, radny Krzysztof Kowalczyk.


Materiał filmowy TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..