JAWOR/REGION. Dom na wsi bez zbędnej biurokracji.

ODROLNIENIE.Szykuje się rewolucja w przepisach. Wszystko wskazuje na to, że będzie można prościej i szybciej uzyskać pozwolenie na budowę domu na terenach wiejskich. W Sejmie pojawił się projekt zmiany przepisów dotyczących procedury ograniczenia gruntów na cele nierolnicze. Szykują się zmiany na korzyść właścicieli ziemi, którzy chcą wykorzystać działkę rolną pod budowę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zmiana przeznaczenia nieruchomości na wniosek złożony przez zainteresowanego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (dokonywana w miejscowym planie zagospodarowywania przestrzennego) wymaga zgody ministra rolnictwa w przypadku wszystkich użytków rolnych zakwalifikowanych do klasy I, II i III. Nowelizacja zakłada wyłączenie opinii ministra w przypadku powyższych gruntów, jeśli odrolnienie będzie dotyczyło działki do 0,5 ha. To dla właścicieli nieruchomości niesie wiele korzyści. Przede wszystkim, skróci i ułatwi procedury.

–  To bardzo dobry pomysł. Wyłączenie ministra na tym etapie z pewnością przyśpieszy i znacznie usprawni kwestię formalną. W naszym przypadku, wszelkie wnioski będą wówczas kierowane  bezpośrednio do wójta – mówi Zbigniew Jaworski z działu inwestycji i planowania przestrzennego w Urzędzie Gminy w Mściwojowie. – W tym półroczu, wpłynęło do nas 10 wniosków o wyłączenie gruntów z terenów rolnych, zobaczymy jak będzie po wejściu w życie ustawy – dodaje.

Nowelizację przygotowali posłowie PSL. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 286 posłów, 146 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

ER/FOT.JOANNA WARENICA

 

Dodaj komentarz