JAWOR. W trzy sekundy wykryją alkohol u kierowcy

alcoblow1Za pomocą jednego urządzenia w ciągu godziny mogą przebadać nawet kilkaset kierowców. W czasie od 3 do 5 sekund nowy przyrząd wykaże, czy badany kierowca jest trzeźwy. Najnowocześniejszy alkomat jest już w posiadaniu jaworskich policjantów.

– Oprócz standardowego trybu pracy, który polega na badaniu przez wydech, urządzenie posiada także tryb pasywny – mówi Kordian Mazuryk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze. – Oznacza to, że zbadamy kierowcę na trzeźwość nawet jeśli nie może lub nie chce dostarczyć próbki powietrza – wyjaśnia policjant.

Nowy alkomat nie posiada ustników. Badany kierowca wdmuchuje powietrze do otworu w urządzeniu z pewnej odległości. Po analizie zapalają się odpowiednie kontrolki na urządzeniu pokazując, czy w wdmuchanym powietrzu znajduje się alkohol, czy nie. alcoblow2

– Kiedy przyrząd zasygnalizuje podejrzenie kierowania pod wpływem alkoholu, wówczas policjanci potwierdzają pomiar badaniem na urządzeniu wskazującym konkretny wynik – mówi Kordian Mazuryk.

Urząd Miejski w Jaworze zakupił nowoczesny alkomat w ramach realizacji zadań gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

Urządzenie kosztowało półtora tysiąca złotych.

JW, DRM/FOT. KPP JAWOR

Dodaj komentarz