Funkcjonariusze przypilnują miłośników dwóch kółek

policja-patrol-drogowy-drogowkaJuż jutro, 8 lutego, policjanci z Jawora będą czuwać nad bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Akcja „Nieuchronni uczestnicy ruchu drogowego” rozpocznie się już o godz. 6 rano i potrwa do późnego wieczora.

W środę zarówno piesi, jak i amatorzy dwukołowców będą mogli czuć się bardziej bezpieczni. To głównie z myślą o nich funkcjonariusze jaworskiej policji zaplanowali na ten dzień działania w ramach akcji „Nieuchronni uczestnicy ruchu drogowego”.\

– Należy pamiętać, że pod pojęciem nieuchronnych uczestników ruchu drogowego kryją się piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Uczestnicząc w zdarzeniu drogowym są pozbawieni jakiejkolwiek ochrony. Dlatego stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego – przypomina podkom. Konrad Mazuryk z jaworskiej policji. – Przy uderzeniu pojazdu z prędkością powyżej 60 kilometrów na godzinę praktycznie nie mają szans na przeżycie. Wypadki z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów poza obszarem zabudowanym należą do najcięższych. Szczególnie zimą, kiedy panują trudne warunki atmosferyczne, a droga hamowania pojazdu częśto znacznie się wydłuża.

Funkcjonariusze zapowiadają, że szczególną uwagę będą zwracać na zachowanie kierowców wobec pieszych. Przyjrzą się też niezmotoryzowanym mieszkańcom poruszającym się po drogach bez wydzielonych chodników, przechodzącym w miejscach niedozwolonych i niebezpiecznych.

Zapowiadając akcję policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego, by ci pamiętali o stosowaniu elementów odblaskowych, a podczas jazdy na rowerze – o noszeniu kasków ochronnych i ochraniaczy.

– Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych, rowerzystów, motorowerzystów zwiększa ich bezpieczeństwo. Poprawia ich widoczność, a to pozwala na wykonanie manewrów takich jak wyprzedzanie czy mijanie przez inny pojazd – przypomina rzecznik prasowy jaworskiej policji. – Nie wolno zapominać, że obowiązujące przepisy obligują każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, do posiadania odblasku umieszczonego w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w kwocie do 100 zł – dodaje Mazuryk.

Dodaj komentarz