JAWOR. Niebieska sobota

autyzmJako jedno z kilkuset miejsc na mapie Polski miasto włączy się w obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Fundacja JiM organizuje kampanię społeczną „Polska na niebiesko” pod hasłem „Autyzm. Poznaj, zanim ocenisz”. W tym roku do tej kampanii przyłączył się także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaworze.

Lokalna akcja „Jawor na niebiesko” ma oswoić mieszkańców z autyzmem i pokazać, z czym na co dzień muszą się zmagać autystyczne dzieci. – Autyzm nie jest chorobą; jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Dzieci z autyzmem mają problem z nawiązywaniem kontaktu z innymi dziećmi, a nawet z rodzicami. Nie chcą mówić, nie przytulają się, nie nawiązują relacji. Od świata innych wybierają własny świat. Autyzm jest ogromnym problemem społecznym. Diagnozuje się go już u jednego dziecka na sto – czytamy na oficjalnej stronie urzędu.

Jest plan, aby 2 kwietnia ludzie dowiedzieli się o autyzmie jak najwięcej. Tego dnia organizatorzy akcji będą przekonywać, że to ogromny problem społeczny, a jedyną pomocą dla dziecka z autyzmem jest wczesna diagnoza i konsekwentna terapia.

W tym roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jaworze postanowił zorganizować akcję „Jawor na niebiesko”. Niebieski jest kolorem solidarności z osobami z autyzmem, dlatego w sobotę 2 kwietnia o godzinie 20 na niebiesko rozbłysną światła na jaworskim Rynku.

– Będziemy świecić, żeby stworzyć lepszy świat dla dzieci z autyzmem. Każdy z nas, pojedyncze osoby, firmy, stowarzyszenia, szkoły, przedszkola, mogą zapalić w oknie niebieskie światło, przypiąć niebieską wstążkę lub ubrać się na niebiesko na znak solidarności z autyzmem. Zaprosiliśmy do naszej akcji gminę i starostwo powiatowe. Dziękujemy za pozytywny odzew, za sprawą którego Jawor tego dnia będzie solidarny z osobami z autyzmem – informują organizatorzy.

Dodaj komentarz