Jak odczytywać tablice rejestracyjne? Najważniejsze informacje oraz skróty

Tablice umieszczone na pojazdach określają, że zostały one zarejestrowane oraz mogą poruszać się po drogach. Najczęściej spotykane są te standardowe, czyli białe z czarnymi wytłoczonymi znakami. Czy wiesz, jakie jeszcze tablice występują? Potrafisz odczytywać oznaczenia, które są na nich umieszczone? Dowiedz się, jak interpretować blachy, które najczęściej możesz spotkać na polskich drogach.

Czy wymiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

Zmiany w prawie, które zostały ogłoszone pod koniec 2022 roku, pozwalają zachować dotychczasowe tablice nawet wtedy, gdy nowy właściciel pojazdu mieszka w innym regionie. Wcześniej było to możliwe tylko w sytuacji, gdy nabywca oraz zbywca zamieszkiwali ten sam powiat. Te zasady odnoszą się również do tablic indywidualnych.

Jakie rodzaje rejestracji są najczęściej używane?

Wśród polskich tablic rejestracyjnych na drogach najczęściej występują te standardowe, czyli z białym tłem oraz czarnymi znakami. Umieszcza się na nich także nalepki legalizacyjne, a po lewej stronie znajduje się niebieskie tło oraz dwanaście 15-ramiennych gwiazdek symbolizujących Unię Europejską. Można tam także dostrzec symbol PL, będący skrótem nazwy kraju.

Polskie standardowe tablice składają się z dwóch sekcji. Pierwsza z nich określa region, w którym zarejestrowano pojazd, a druga to jego wyróżnik. Na drogach możesz także spotkać ukraińskie tablice rejestracyjne, co jest wynikiem wzmożonego ruchu naszych wschodnich sąsiadów. Oprócz skrótu państwa, czyli UA oraz barw narodowych te blachy różnią się także tym, że nie mają symboli Unii Europejskiej. Sam numer rejestracyjny składa się natomiast z trzech sekcji. To właściwie jedyne różnice, jakie między nimi występują.

Oprócz standardowych tablic rejestracyjnych wyróżnia się także następujące ich rodzaje:

 • dla pojazdów elektrycznych i wodorowych – czarne znaki umieszczone na zielonym tle,
 • indywidualne – wyglądają, jak standardowe, ale są droższe i zawierają wyróżnik województwa oraz praktycznie dowolny napis złożony z maksymalnie pięciu znaków,
 • dla pojazdów zabytkowych – czarne znaki na żółtej tablicy wraz z symbolem pojazdu,
 • tymczasowe – czerwone znaki na białym tle, stosuje się je wtedy, gdy właściciel musi pokonać określony dystans niezarejestrowanym pojazdem,
 • dyplomatyczne – białe znaki umieszczone na niebieskim tle, stosowane m.in. przez przedstawicielstwa dyplomatyczne oraz organizacje międzynarodowe.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj tablic, czyli profesjonalne. Od 11 lipca 2019 roku służą one do oznaczania pojazdów odbywających jazdy testowe.

Co oznaczają symbole na tablicach rejestracyjnych?

Z tablicy rejestracyjnej można odczytać przede wszystkim region ostatniej rejestracji dokonanej przed nowelizacją przepisów. Pierwsza litera umieszczona na blachach to wyróżnik województwa. Jeśli zanim znajduje się jedna litera, to oznacza konkretne miasto, jeżeli dwie, to wskazują one na powiat.

Do oznaczania poszczególnych województw stosuje się następujące litery:

 • dolnośląskie (D lub V),
 • kujawsko-pomorskie (C),
 • lubelskie (L),
 • lubuskie (F),
 • łódzkie (E),
 • małopolskie (K lub J),
 • mazowieckie (W lub A),
 • opolskie (O),
 • podkarpackie (R lub Y),
 • podlaskie (B),
 • pomorskie (G lub X),
 • śląskie (S lub I),
 • świętokrzyskie (T),
 • warmińsko-mazurskie (N),
 • wielkopolskie (P lub M),
 • zachodniopomorskie (Z).

Pamiętaj!  W przypadku województwa dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego stosuje się pierwsze podane w nawiasach litery. Drugie mają zostać stopniowo wdrażane, gdy aktualna pula kombinacji zostanie wyczerpana.

W Warszawie stosuje się tablice oznaczające konkretne dzielnice lub osiedla. Jest to jedyne miasto w Polsce, które wdrożyło to rozwiązanie. Wynika to z tego, że w tej aglomeracji jest zarejestrowanych najwięcej pojazdów, a takie oznaczenia pozwalają je łatwiej zidentyfikować.

Dużo cennych informacji na temat polskich tablic rejestracyjnych znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/tablice-rejestracyjne-sprawdz-skad-pochodza-samochody-na-polskich-drogach.

W jaki sposób uzyskać nową tablicę rejestracyjną?

Kupując samochód z salonu, musisz go zarejestrować. Wtedy też otrzymasz tablice rejestracyjne przypisane do Twojego pojazdu. Jeśli zaś stałeś się właścicielem używanego samochodu, to od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na pozostawienie dotychczasowych tablic, czy też wyrobisz nowe. Bez względu na to, musisz odwiedzić wydział komunikacji, aby zarejestrować auto. Nie jest to darmowa usługa. Jej koszt zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od rodzaju tablic.

W przypadku standardowych blach opłata ta wynosi 161,50 zł. Jeśli zdecydujesz się na zachowanie poprzednich blach, to koszt rejestracji będzie niższy i wyniesie 81 zł. Jeśli dodatkowo zrezygnujesz z pozwolenia czasowego, to zapłacisz 67 zł. Do tego, aby zarejestrować pojazd, niezbędny jest wypełniony wniosek oraz dokumenty, takie jak m.in. dowód własności samochodu czy ważne badanie techniczne.

Tablice rejestracyjne nie tylko pozwalają legalnie poruszać się po polskich drogach, ale także dostarczają informacji dotyczących regionu, gdzie auto zostało zarejestrowane. Jednak po wprowadzonych zmianach, które pozwalają na zachowanie dotychczasowych tablic, nie jest to już takie oczywiste. Warto jednak wiedzieć, jak oznacza się poszczególne województwa.

Dodaj komentarz