Inne kraje chcą się uczyć od Lubina (WIDEO, FOTO)

Spotkanie otworzył starosta lubiński Adam Myrda

Bezpłatna komunikacja na terenie powiatu lubińskiego stała się przykładem dla wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Przedstawiciele Niemiec, Austrii, Słowenii, Włoch i Czech przyjechali dziś do Lubina, by rozmawiać o transporcie publicznym i czerpać stąd dobre wzorce.

Spotkanie to jeden z elementów programu Interreg Central Europe. Jak mówi Roman Kozłowski, który odpowiada za realizację projektu w powiecie lubińskim, biorą w nim udział reprezentanci siedmiu krajów, którzy są odpowiedzialni u siebie za organizację transportu na szczeblu regionalnym. – Taką rolę pełni też powiat lubiński, dlatego uczestniczymy w tym projekcie – tłumaczy Kozłowski.

Spotkanie potrwa trzy dni. – Nasz powiat ma pokazać innym regionom w Unii Europejskiej, jak funkcjonuje nasz transport publiczny. Rok temu przejęliśmy od miasta obsługę transportu publicznego na terenie powiatu lubińskiego i chcemy się pochwalić tym, jak sprawnie to u nas funkcjonuje. Przedstawiciele różnych krajów Unii Europejskiej są zainteresowani wdrożeniem podobnego systemu – tłumaczy starosta Adam Myrda.

Roman Kozłowski, Starostwo Powiatowe w Lubinie

Uczestnicy projektu będą rozmawiać o tym, jak funkcjonuje u nich komunikacja publiczna, będą wymieniać się doświadczeniami, mówić o tym, co dobrze działa w ich krajach, na czym można się wzorować, a co należy poprawić. Wspólnie będą też próbowali szukać dobrych rozwiązań.

– My możemy się pochwalić największą w Polsce darmową komunikacją, jaka funkcjonuje w naszym powiecie. Jest duże zainteresowanie ze strony naszych partnerów, żeby z tego doświadczenia skorzystać. Dotąd w żadnych z tych regionów takie rozwiązanie nie zostało jeszcze wprowadzone. Z kolei nasi partnerzy są na bardziej zaawansowanym technologicznie poziomie i tutaj my możemy skorzystać z ich rozwiązań, by usprawnić i zoptymalizować naszą komunikację – zauważa Roman Kozłowski.

Georg Werdermann (Niemcy)

Georg Werdermann przyjechał z Berlina. Reprezentuje organizację Deutscher Verband für Wohnungswesen. – Tym, co dla mnie jest szczególnie interesujące, to idea bezpłatnego transportu publicznego – jak to działa, jak reagują na to mieszkańcy. Model wprowadzony w Lubinie jest jednym z nielicznych w Europie i w momencie, gdy poznamy jego działanie, będziemy mogli rozważyć wdrożenie go w innych miejscach, podobnej wielkości – podkreśla.

Werdermann zwraca też uwagę na ukierunkowanie władz miasta na przyszłość. – Przemysł miedziowy jest w tej chwili bardzo ważny, ale w pewnym momencie złoża ulegną wyczerpaniu. Jednak po przyjeździe do Lubina będzie można zobaczyć jego rozwinięte obszary, wybudowane drogi i działające nowe firmy. To bardzo ważne, że administracja przygotowuje się do czasu, gdy stara ekonomia przestanie odgrywać swoją dawną rolę, a miejsca pracy wciąż będą potrzebne – uważa.

Lucio Rubini (Włochy)

Lucio Rubini z Venice International University, porównuje rozwiązania z Lubina do tych, które wdrażane są we włoskim Trieście.

– Stawiamy czoła podobnym problemom i na takich spotkaniach dzielimy się doświadczeniami oraz rozmawiamy o problemach, na jakie napotykamy w swoich krajach. Jednym z nich jest sposób na efektywne połączenie peryferiów z centrami miast.

Jak mówi Rubini, pomocne jest implementowanie w sferze publicznego transportu nowoczesnych technologii i inteligentnych systemów informatycznych. Natomiast odpowiednie planowanie inwestycji transportowych pozwala zawczasu uniknąć niektórych problemów.

Fot. Mariola Ankutowicz

Dodaj komentarz