Impuls do komfortu

Mają niespełna 100 metrów długości i mogą przewieźć jednorazowo 500 pasażerów. Co ważne, wyposażone są w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Pierwsze dwa z jedenastu pociągów marki Impuls, zamówionych przez Koleje Dolnośląskie, dotarły do bazy w Legnicy. Podróżni będą mogli z nich skorzystać już za kilka tygodni.

– Przyjechał do nas komfort. Tak można powiedzieć patrząc na nowe pociągi, które już niedługo zaczną obsługiwać połączenia. Jestem przekonany, że pasażerowie docenią nowe pojazdy. Kupiliśmy je właśnie dla mieszkańców regionu, którzy codziennie przejeżdżają z nami tysiące kilometrów – mówi Piotr Rachwalski, prezes zarządu Kolei Dolnośląskich.

Wyprodukowane przez nowosądecką firmę Newag Impulsy 45WE są dłuższe od wykorzystywanych dotychczas. Są klimatyzowane i w pełni niskopodłogowe, co ułatwi korzystanie z nich osobom starszym i niepełnosprawnym. Dodatkowo, jako jedyne pociągi użytkowane przez regionalnych przewoźników, są wyposażone w fotele z regulowanymi oparciami, pod którymi pasażerowie znajdą gniazda zasilania oraz porty USB, umożliwiające ładowanie m.in. telefonów komórkowych czy tabletów.

Dla bezpieczeństwa podróżnych tabor zostanie wyposażony w monitoring, nowoczesne defibrylatory oraz systemy informacji pasażerskiej, informujące o możliwych przesiadkach do innych pociągów regionalnych i krajowych, a nawet o możliwości dojazdu z dworca w określone miejsce z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Pociągi, które dodatkowo będą wyposażone w pokładowe WiFi, mogą  osiągać prędkość nawet 160 km/h.

– Jeszcze nie tak dawno temu tabor Kolei Dolnośląskich składał się z kilkunastu pociągów. Teraz, po odbiorze największego zamówienia w historii spółki, będzie ona dysponowała 56 bardzo komfortowymi pociągami. Zarząd województwa dolnośląskiego od początku postawił na rozwój transportu kolejowego.  Nowoczesna, punktualna kolej jest alternatywą dla komunikacji samochodowej. Z roku na rok Koleje Dolnośląskie przewożą coraz więcej pasażerów. Właśnie dlatego zamówiliśmy pociągi pięcioczłonowe, które z pewnością poprawią komfort podróżypodkreśla Jerzy Michalak z zarządu województwa dolnośląskiego.

Przyjazd dwóch składów do Legnicy zapoczątkował proces odbioru zamówienia Kolei Dolnośląskich. Kolejne dwa składy pojawią się na dolnośląskich torach jeszcze we wrześniu, natomiast całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2017 roku. Pasażerowie nowymi pociągami już niebawem pojadą m.in. do Wrocławia, Międzylesia, Lichkova, Węglińca, Legnicy, Rawicza czy Jelcza Laskowic.

źródło: KD

Dodaj komentarz