GRĘBOCICE. Dzieci były w kopalni Rudna

KOPALNIAWycieczki uczniów z Zagłębia Miedziowego do kopalń do już tradycja w okresie poprzedzającym Barbórkę. Na takiej byli drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach. Razem z wychowawcami zobaczyli z bliska kopalnię Rudna Główna w Polkowicach.

Najpierw dzieci zwiedziły biurowiec i część pomieszczeń pracowniczych. Potem przeszły drogę, jaką górnicy pokonują od wyjścia z autobusu, aż do zjazdu pod ziemię. Były w biurze przepustek, łaźni i lampowni.

– W Kopalnianej Stacji Ratownictwa Medycznego uczniowie spotkali się z ratownikiem, który pokazał im sprzęt używany w czasie wypadku pod ziemią – informują pracownicy Urzędu Gminy Grębocice. – Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie nadszybia.

Tam największe wrażenie zrobiła na dzieciach klatka górnicza, czyli winda służąca do zjeżdżania pod ziemię. Pobyt zakończyło obejrzenie filmu o pracy górników i o maszynach znajdujących się pod powierzchnią. Przed odjazdem wszyscy otrzymali drobne upominki, a w podziękowaniu za wycieczkę uczniowie wręczyli sztygarowi pamiątkowy obraz kopalni Rudna. Pamiątką z tej niezwykłej wyprawy jest także wspólna fotografia przed Pomnikiem Górnika.

Wycieczkę zorganizowała Aldona Stajer, mama Otto, jednego z drugoklasistów.

UR/FOT. ŹRÓDŁO: UG GRĘBOCICE

Dodaj komentarz