GRĘBOCICE. Dlaczego profilaktyka jest ważna?

UGrebociceGmina Grębocice opublikowała wyniki badań zorganizowanych w maju podczas „Akcji Profilaktycznej – Biała Sobota”. Z badań lekarskich i konsultacji skorzystało 270 osób, a z laboratoryjnych – 135.  W tym roku po raz pierwszy zbadano u mieszkańców poziom witaminy D3 we krwi. I w tym zakresie wyniki okazały się bardzo zaskakujące. Dlatego takie akcje są potrzebne. 

„Z analizy wynika, że około 97 procent osób, które zgłosiły się na badanie ma nieprawidłowy poziom tej witaminy w organizmie, czyli poniżej normy. Tylko 3 proc. osób ma prawidłowy poziom witaminy D3, ale utrzymujący się w niższej granicy – czytamy w informacji urzędu gminy. – Jest to bardzo niepokojące, ponieważ niedobór witaminy D3 prowadzi do wielu chorób i schorzeń”.

Niedobory witaminy D jak wskazują badacze oraz praktycy mają wpływ m.in. na: alergię, ADHD (podawanie dużych ilości witaminy D znacząco poprawiało stan pacjentów), astmę (chorzy mają bardzo niskie poziomy witaminy D w organizmach), cukrzycę (zarówno typu 1 jak i typu 2), depresję i inne zaburzenia psychiczne, infekcje (m.in. przeziębienie, grypa, stany zapalne zatok i górnych dróg oddechowych, zapalenie spojówek, grzybice, drożdżyce itp.), a także na nadwagę i otyłość oraz nowotwory (17 rodzajów, w tym najpopularniejsze jak: piersi, prostata, układ pokarmowy, płuca, skóra, układ limfatyczny i krwionośny, tarczyca). Do tego dochodzą jeszcze choroby osłabiające stan kości i zębów (osteomalacja, osteoporoza – to powszechnie wiadomo, ale również w grę wchodzą próchnica i choroby dziąseł), choroby serca i układu krążenia, a także związane z układem nerwowym: Alzheimera, Parkinsona, autyzm, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofia miotoniczna itd., czy choroby związane z układem pokarmowym (stany zapalne jelit, wrzody, choroba Crohna, drażliwe jelita itp.). Dalej na liście są choroby reumatologiczne, związane z tarczycą oraz syndrom przewlekłego zmęczenia – objawy to bóle głowy, mięśni, brak koncentracji, kłopoty z pamięcią, snem, nawracające infekcje itd.

Jak się badać? Należy zbadać (poprzez badanie krwi) poziom 25-hydroksywitaminy D czyli w skrócie 25(OH) witaminy D. To jest forma witaminy D, która uległa hydroksylacji w wątrobie i stanowi główną formę witaminy D w naszym krwiobiegu.

UR

Dodaj komentarz