Gowin: Podatek od kopalin to ekonomiczne oszustwo.  

IMG_0303LUBIN. Jarosław Gowin będąc jeszcze ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska głosował za wprowadzeniem podatku od niektórych kopalin. Podczas dzisiejszej wizyty w Lubinie już jako lider ugrupowania Polska Razem przyznał, że nie znał wówczas szczegółowych zasad, na jakich miedziowy podatek ma funkcjonować.

– W momencie, gdy głosowaliśmy w Sejmie to rozwiązanie, nie miałem świadomości tego, że oparte jest ono na rodzaju ekonomicznego oszustwa – przyznał Jarosław Gowin.

Polityk przyznał, że przed spotkaniem z mieszkańcami Lubina rozmawiałam tak z samorządowcami z Zagłębia Miedziowego jak i specjalistami zajmującymi się zagadnieniem miedziowej daniny. Zwrócił uwagę na konstrukcję podatku, według której im wyższe są obroty Polskiej Miedzi tym wyższa kwota podatku.

– To jest oczywiście sprzeczne z logiką gospodarczą – dodał lider Polski Razem.
Jarosław Gowin przyznał jednocześnie, że sama idea podatku od kopalin jest słuszna, gdyż złoża są dobrem narodowym. Według lidera Polski Razem jednak do podobnej opłaty powinny być zobowiązane także inne przedsiębiorstwa w kraju, nie natomiast wyłącznie KGHM. (drm)

)IMG_0332IMG_0293

FOT. EDYTA DRZYMAŁA

Dodaj komentarz