Górnicy rozpoczęli swe święto (WIDEO)

Górnicze szpady, kordziki i odznaczenia za wieloletnią służbę wręczono dziś pracownikom KGHM. Uroczysta Centralna Akademia Barbórkowa już po raz kolejny odbyła się w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Następnie uroczystość przeniosła się pod halę Regionalnego Centrum Sportowego, gdzie odbył się pochód Lisa Majora i skok przez skórę.

Po dwuletniej przerwie Barbórka powróciła Lubina. Prezydent miasta Robert Raczyński wygłosił bardzo emocjonujące przemówienie.

Akademię rozpoczęto odśpiewaniem górniczego hymnu. Następnie prezes Polskiej Miedzi odniósł się do osiągnięć spółki, zapewnił o jej długotrwałym rozwoju i złożył życzenia górnikom.

Na Centralnej Akademii Górniczej odznaczenia państwowe przyznano 30 osobom: w tym 15 Złotych Medali, 12 Srebrnych oraz trzy Brązowe za długoletnią służbę. Honorowe szpady górnicze i pamiątkowe kordziki przyznano z kolei 43 osobom.

Dla górników Barbórka ma wyjątkowe znaczenie, o czym w telewizyjnej relacji mówią: Mirosław Laskowski – dyrektor ds. technicznych kopalni Polkowice-Sieroszowice, Andrzej Katulski – z departamentu górnictwa centrali, Leszek Hajdacki ze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego oraz Krzysztof Tkaczuk – dyrektor naczelny ds. górnictwa w centrali KGHM.

Barbórka, czyli Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To także czas na podsumowania i refleksje. Wielu górników pamięta swój pierwszy dzień pracy i emocje, które im wówczas towarzyszyły.

Dodaj komentarz