Gdzie w Wilkocinie mieszka Czerwony Kapturek? I dlaczego Ostaszów jest Wioską w Dechę? To nie jest zagadka, a odpowiedzi na pytania znajdują się w samych miejscowościach. Bo są to wioski tematyczne.
Tworzą je grupy mieszkańców pod okiem fachowców. Najważniejszy jest pomysł. Nazwa musi wiązać się z daną miejscowością i podkreślać jej walory. Wilkocin to Wioska Czerwonego Kapturka.
– Wilkocin kojarzy się z wilkiem, a z nim Czerwony Kapturek, stąd pomysł na taką nazwę – wyjaśnia Joanna Fijas, mieszkanka wsi i dodaje, że wilczki były też widziane w tej okolicy.
Postawiono już specjalne witacze i wytyczono Ścieżkę Czerwonego Kapturka. Sceny ze słynnej bajki braci Grimm można obejrzeć na siedmiu tablicach ustawionych wzdłuż drogi. Za świetlicą ma powstać wilcza polana. W planach jest jeszcze ścieżka edukacyjna na temat wilka, jego zwyczajów, sposobu odżywiania itd.
Z kolei znakiem rozpoznawczym Ostaszowa jest oryginalna zabudowa z muru pruskiego. I ten atut wykorzystano do promocji miejscowości. We wsi wyznaczono już ścieżkę dydaktyczną prezentującą jej historię.
– Mur pruski, czyli z drewnem, a więc wioska w dechę – żartuje Jerzy Gucma, mieszkaniec Ostaszowa.
Wioski tematyczne to nie tylko atrakcja dla mieszkańców. Pomysł ma zachęcić przybyszów do odwiedzania miejscowości. A tych nie brakuje. Grzybiarzy przyciągają okoliczne lasy, a innych wydmy i bunkry koło Wilkocina czy bogactwo przemkowskiej natury wokół Ostaszowa.
Wioski powstały w ramach projektu Stowarzyszenia Miłośników Przyrody „Amazonka” – „Przemkowskie przedsiębiorcze wsie szansą rozwoju regionu”, dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, pod okiem specjalisty z zakresu rozwoju i promocji wsi Krzysztofa Szustki.
Co to jest wieś tematyczna?
„Wsie tematyczne to miejscowości, których rozwój podporządkowany jest jakiemuś konkretnemu pomysłowi, stanowiący swoisty produkt turystyczny, wokół którego tworzone są sposoby na alternatywne dochody mieszkańców – czytamy w informacji Stowarzyszenia. – Kompleksowe projekty mające na celu ożywienie gospodarki wiejskiej, poprzez integrację lokalnej społeczności wokół zagadnień związanych z jakimś produktem, usługą, lub kulturą danego regionu. Oferta wiosek tematycznych skierowana jest głównie do grup szkolnych, które podczas jednodniowych, kilkugodzinnych pobytów w miejscowości, poprzez zabawę, poznają tematykę danej wsi uczestnicząc w warsztatach artystycznych lub kulinarnych, biorąc udział w specjalnie przygotowanych grach terenowych”.
Czy mieszkańcy innych miejscowości w naszym rejonie też poszukają tematycznego pomysłu na promocję?
Zobacz także na:
UR