GMINA POLKOWICE. Niezwykła szopka w Sobinie

SOBIN_SZOPKAZdjęcie szopki w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sobinie, gmina Polkowice, otrzymaliśmy od Katarzyny Chrapko, mieszkanki wsi.

– Pomysłodawcą szopki był Mirek Trochanowski – informuje pani Kasia.

W jej wykonaniu pomagali mu Mariusz Kąca, Roman Strycharek, Adam Chrapko i Wiesiek Baryluk, a świąteczne dekoracje są dziełem: Beaty i Klaudii Kący, Iwony Koreń, Edyty Trochanowskiej, Anety, Marty i Oli Strycharek, Marioli Król, a także pani Kasi. W przygotowaniu szopki brali też udział Adam Koreń, Mateusz Chrapko i Piotr Trochanowski.

Z kart historii:

„Miejscowość Sobin wzmiankowana jest w zapisach historycznych jako wieś już w 1288 roku, a o kościele św. Michała Archanioła zapiski pochodzą z XIV wieku. Murowaną budowlę kościoła w Sobinie o formacji renesansowej wzniesiono w I połowie XVI wieku w miejscu dawnego kościoła drewnianego. Z tego też okresu pochodzi zabytkowy mur kamienny ogrodzenia kościoła. Pomimo nieznacznej przebudowy dokonanej w XVI wieku kościół zachował wiele cech i elementach pochodzących z okresu jego budowy. W pierwszej połowie XVIII wieku (około 1721-1727) świątynię rozbudowano o wieżę z dzwonnicą i tarasem widokowym ozdobionym kamiennymi amforami. Główny w tym udział miał proboszcz parafii w Sobinie ks. Franz Alexy Böhm, który również w mistrzowski sposób ozdobił wnętrze kościoła, a mieszkańcom Jędrzychowa zbudował kościół z wieżą.

Sobin_tryptykBogate wyposażenie kościoła stanowią, m.in.: gotycki tryptyk zaśnięcia NMP z predellą i antepandium (na zdj), wykonany w początkach XVI w., renesansowa chrzcielnica z piaskowca z 1588 r., barokowy ołtarz główny św. Michała Archanioła, barokowa ambona drewniana z 1688 roku oraz barokowe obrazy i stacje drogi krzyżowej.

W ostatnich latach wykonano wiele prac remontowych i konserwatorskich świątyni, przez co kościół w Sobinie stał się swoistą perłą baroku Zagłębia Miedziowego”. (Źródło: Parafia w Sobinie).

UR/FOT. K. CHRAPKO/UR

Dodaj komentarz