GMINA POLKOWICE. Msza On-line w sobińskim kościele

Sobin_oltarz8Od najbliższej niedzieli, 1 lutego, w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Sobinie, można będzie uczestniczyć we mszy św. za pośrednictwem Internetu.

– Została uruchomiona kamera monitoringowa, dzięki której można także transmitować przez Internet mszę świętą dla osób chorych, które nie mogą osobiście uczestniczyć w Eucharystii – informuje ks. Mariusz Szymański, proboszcz parafii.

Jak dodaje, na portal transmisyjny można wejść za pośrednictwem strony internetowej parafii, na której znajduje się zakładka „Transmisja On-line”.

Z kart historii: Wieś Sobin wzmiankowana jest w zapisach historycznych już w 1288 roku, a zapiski na temat kościoła św. Michała Archanioła pochodzą z XIV wieku. Murowaną świątynię, o formacji renesansowej, wzniesiono w I połowie XVI wieku w miejscu dawnego kościoła drewnianego, który spłonął. Z tego  okresu pochodzi też zabytkowy mur kamienny otaczający kościół. Mimo nieznacznej przebudowy w XVI wieku, zachowało się wiele cech i elementów  pochodzących z okresu jego powstania. W pierwszej połowie XVIII wieku (około 1721-1727) świątynię rozbudowano o wieżę z dzwonnicą i tarasem widokowym ozdobionym kamiennymi amforami. Główny w tym udział miał ówczesny proboszcz parafii ks. Franz Alexy Böhm, który ozdobił wnętrze kościoła, a mieszkańcom pobliskiego Jędrzychowa zbudował kościół z wieżą. Obecnie, po ostatnich pracach remontowych i konserwatorskich, sobińska świątynia stała się swoistą perłą baroku Zagłębia Miedziowego. (Źródło historyczne: parafia Sobin).

UR

Dodaj komentarz