GMINA LUBIN. Wójt Kielan: Sprawa nie jest zamknięta

Zaledwie kilka dni zostało mieszkańcom gminy Lubin na złożenie nowych deklaracji podatkowych dotyczących posiadanych przez nich nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zmodernizowano ewidencję gruntów i budynków, a to spowodowało, że zaczęło obowiązywać rozporządzenie z 2013 roku i opłaty wzrosły. Przy okazji powrócił temat zniesienia podatku od nieruchomości, poruszany w czasie kampanii wyborczej. – Sprawa nie jest zamknięta. Wręcz przeciwnie. Zamierzamy się nad nią ponownie pochylić – zapewnia wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Nowe deklaracje musi złożyć 90 procent mieszkańców gminy. Mają na to czas do 29 lutego.

Niedawno w gminie przeprowadzona została modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie z przepisami z 2001 roku starosta jest zobowiązany ją wykonać co najmniej raz na 15 lat. Po tej modernizacji zaczęło obowiązywać rozporządzenie, które zmieniło m.in. definicję użytku gruntowego. Tereny mieszkaniowe, w skład których wchodzą na przykład: podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place zabaw oraz trawniki, rabaty, kwietniki i warzywniki, stały się gruntami budowlanymi, a co za tym idzie, podatek od nich jest większy niż dotychczas.

– Zmiana rozporządzenia weszła w życie 31 grudnia 2013 roku, ale żeby faktycznie zaczęła obowiązywać, starosta musi przeprowadzić modernizację ewidencji gruntów i budynków na terenie danej gminy. Oznacza to, że na nowo muszą zostać one zmierzone i odpowiednio sklasyfikowane. Innymi słowy muszą zostać dostosowane do obowiązujących w całym kraju przepisów prawa i do stanu faktycznego na danym gruncie – mówi Krzysztof Siudziński, dyrektor Departamentu Geodezji i Kartografii w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

Podobne modernizacje zostaną wkrótce przeprowadzone także w gminach Rudna i Ścinawa. Tam również zmienią się kwoty podatku od nieruchomości.

Aby nikt nie miał wątpliwości, na czym polegają zmiany i dlaczego zostały wprowadzone, przedstawiciele samorządu, w tym również wójt Tadeusz Kielan jeżdżą po wsiach i spotykają się z mieszkańcami. Takie spotkania odbyły się już między innymi w świetlicach w Oborze, Zimnej Wodzie i Raszówce. W najbliższym czasie przedstawiciele gminy przyjadą do: Siedlec i Księginic (25 lutego, godzina 17 i 19), Chróstnika (26 lutego, godzina 18), Gogołowic i Miłoradzic (29 lutego godzina 17.30 i 19) oraz Miłosnej (3 marca godzina 17).

Przy okazji omawianych zmian, powrócił temat zniesienia podatku od nieruchomości w gminie Lubin, o której w czasie kampanii wyborczej mówił Tadeusz Kielan.

– Propozycja całkowitego zwolnienia mieszkańców gminy Lubin z podatku od nieruchomości była jednym z pierwszych złożonych przeze mnie projektów uchwał. Nie spotkała się ona wówczas z poparciem większości radnych. Na początku bieżącego roku taka propozycja ponownie się pojawiła, tym razem z inicjatywy radnych, ale projekt trafił do nas zbyt późno, by zwolnienie mogło obowiązywać w 2016 r. Nie oznacza to, że sprawa jest zamknięta. Wręcz przeciwnie. Zamierzamy się nad nią ponownie pochylić – zapewnia wójt Kielan.

– Analizę tej kwestii poprzedzić musi zakończenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków, prowadzonej przez firmę GISPRO, wybraną w drodze przetargu nieograniczonego przez Głównego Geodetę Kraju oraz Starostwo Powiatowe w Lubinie. Zwróciłem się z prośbą do starosty o precyzyjną informację, w jakim terminie planowane jest ostateczne zakończenie wprowadzania przez wykonawcę zadania korekt popełnionych błędów. Skutki tej modernizacji, przede wszystkim jeśli chodzi o wysokość dodatkowego obciążenia finansowego części mieszkańców, będzie można ocenić najszybciej za około pół roku, tj. po wystawieniu ostatniej decyzji podatkowej. Wtedy właśnie, po wnikliwej analizie problemu, razem z radnymi naszej gminy, podejmiemy decyzję o ewentualnej zmianie uchwały sprawie wysokości podatku od nieruchomości – dodaje wójt gminy Lubin.

 

Dodaj komentarz