Kilka dni temu na wieży kościoła w Grodźcu Małym, gmina wiejska Głogów, zamontowany został nowy zegar. Jego fundatorzy chcą pozostać anonimowi.
– To była grupka sponsorów – zdradził nam tylko sołtys Zdzisław Puchalski. – Poprzedni zegar nie był zbyt sprawny, a teraz możemy według niego regulować zegarki – dodaje.
Z kart historii: Po raz pierwszy wieś wymieniona została w 1302 r. jako Grotiscz; potem w 1318 r. – Grodis. Grodziec Mały leży na północny zachód od Głogowa. Pierwotnie wieś położona była nad Odrą w miejscu dzisiejszych „Pawich Oczek”. W czasach panowania plemienia Dziadoszan, nieopodal był ich gród. Stąd najprawdopodobniej nazwa (mały gród). Ze starych planów Głogowa i okolic można się dowiedzieć, że we wsi był kościół. Mieszkańcy cierpieli bardzo często z powodu licznych oblężeń Głogowa. W czasie obrony miasta w 1813 r. Francuzi zniszczyli opuszczoną na czas oblężenia wieś. Po okupacji francuskiej dzięki odszkodowaniom wojennym zarząd miejski od 1815 roku podjął się odbudowy kilku miejscowości: Serby, Mały Grodziec i Żarków. Wtedy zdecydowano, by Grodziec Mały przesunąć ok. 1,5 km na północny zachód. Przełom XIX i XX wieku był rozwojowy dla wsi. W 1893 roku wybudowano nowy cmentarz, a 31 X 1902 r. otwarto ewangelicką kaplicę. Obecnie Grodziec Mały liczy ok. 600 mieszkańców. Do najważniejszych obiektów należy wpisana w rejestr zabytków kaplica p.w. Zesłania Ducha Św. (źródło historyczne: UG Głogów).
UR