GŁOGÓW/REGION. Ostrzegają przed ptasią grypą (WIDEO)

PTASIAPowiatowi Lekarze Weterynarii przestrzegają przed wirusem grypy ptaków. Rolnicy i hodowcy drobiu proszeni są o zgłaszanie do powiatowych inspektoratów weterynarii liczby i gatunków posiadanego ptactwa. Problem ten dotyczy całego kraju i Europy, gdzie występują liczne przypadki ognisk grypy ptaków (podtyp H5N8).

Chorobę przywiodły dzikie ptaki, które przyleciały do Polski i innych krajów europejskich z dalekiej północy. Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale wirus zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 jest bardzo szkodliwy dla przydomowych gospodarstw. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w Lubuskiem. Choroba jest zwalczana z urzędu, a jej pojawienie się oznacza wybicie całego stada. Minister Rolnictwa wydał w tej sprawie rozporządzenie, a wspólnie z Głównym Lekarzem Weterynarii zaapelował do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

– Podstawowym warunkiem jest pełna izolacja posiadanych zwierząt od możliwości kontaktu, przede wszystkim, z dzikimi ptakami, ale także innymi zwierzętami, gdyż wykazane zostało, że tę chorobę może przenieść nawet pies czy kot – mówi Ryszard Toczyłowski (na zdj. z lewej), Powiatowy Lekarz Weterynarii w Głogowie. – Minister nakazał wprost zamknięcie drobiu, do odwołania.

PTASIA1Aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem, hodowcy powinni zrezygnować z pojenia ptactwa ze zbiorników, z którymi mogą mieć kontakt dzikie ptaki. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie pasz dla drobiu. Można również wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściem do budynków, w których jest utrzymywany drób oraz stosować odzież i obuwie ochronne.

Głogowski urząd miejski wydrukował ulotki informujące o zagrożeniu wirusem ptasiej grypy. Trafią one do mieszkańców pobliskich miejscowości.

W związku z zagrożeniem wirusem rolnicy i hodowcy drobiu powinni zgłosić do powiatowych inspektoratów weterynarii swoich hodowli, a także informować o każdym podejrzeniu wystąpienia wirusa w gospodarstwie. Niepokój mogą wzbudzić, m.in., częstsze padnięcia ptaków czy spadek wydajności, np. w sytuacji, gdy kury przestają znosić jajka.

Niedopełnienie obowiązków związanych z ochroną przed rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy zagrożone jest karami administracyjnymi.

Zobacz także: 

UR/FOT. UR

Dodaj komentarz