Opublikowany: sob, Mar 21st, 2020

Głogowianin czekał na test. Nie dożył… (AKTUALIZACJA)

fot. PAP/Wojtek Jargiło

Nie są znane przyczyny śmierci przebywającego w kwarantannie domowej mieszkańca Głogowa. 45-letni mężczyzna niedawno wrócił z Niemiec. Poddał się izolacji domowej i czekał na testy na obecność koronawirusa.

W sobotę od rana trwała dolnośląska akcja funkcjonariuszy, którzy odwiedzali osoby objęte kwarantanną. Zazwyczaj wykonują telefon, proszą o podejście do okna by mieć kontakt wzrokowy i pytają o samopoczucie i czy nie brakuje zaopatrzenia w podstawowe produkty. Z głogowianinem nie było żadnego kontaktu. Na pomoc w otwarciu drzwi od mieszkania na Osiedlu Kopernika wezwano strażaków. Mężczyzna już nie żył, obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon. Nie znamy przyczyny śmierci, bo głogowianin nie doczekał wykonania testów. Do sytuacji w mocnych słowach odniósł się w mediach starosta głogowski, Jarosław Dudkowiak.

– Najsmutniejsze jest to, że ta osoba czekała na testy. Samorządowcy, wśród nich ja często wzywamy rządzących, ministra zdrowia, by te testy były. Nie okłamujmy społeczeństwa. Osoby, które przebywają w kwarantannie mają problem z ich wykonaniem. Sanepidy nie tylko z powiatu głogowskiego zgłaszają zapotrzebowanie i tych testów po prostu nie mają. Jeżeli osoby które podejrzewają u siebie koronawirusa, bądź czują się źle nie pojadą osobiście do szpitala zakaźnego to czas oczekiwania na testy jest kilkudniowy – zwrócił się starosta do dziennikarzy.

W odniesieniu do śmierci głogowianina Wojewoda Dolnośląski wydał oświadczenie o następującej treści:

W związku ze śmiercią 45 letniego mieszkańca Głogowa w dn. 21.03.2020 informuję, że obecnie nieznana jest przyczyna zgonu i trwa badanie okoliczności śmierci mężczyzny. Apeluję o powstrzymanie emocji i wypowiedzi, bo dopiero opinia lekarzy i wynik postępowania wskażą przyczynę śmierci. Jednocześnie w odniesieniu do słów Starosty Głogowskiego Pana Jarosława Dudkowiaka informujemy, że obecnie mamy wystarczającą ilość testów i są one wykonywane systematycznie.
Przekazujemy wyrazy współczucia dla rodziny.
Z poważaniem, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. wa pisze:

    jeśli jest wystarczająca ilość testów to czemu nie robicie ich wszystkim chętnym? zarazają głownie ludzie bezobjawowi.

  2. Adam pisze:

    Jakoś w to nie wierzę.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..