Przedstawiamy trzy zabytkowe głogowskie obiekty – w dziennej i nocnej odsłonie. Trzeba przyznać, że w tej drugiej prezentują się niezwykle intrygująco i tajemniczo. Pobudzają wyobraźnię.
Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, jak wynika z badań archeologicznych, wybudowany został w latach 30.-40. XIII wieku, jako bazylika romańska. Po ogromnym pożarze miasta w 1291 roku, świątynię odbudowano, ale już w stylu gotyckim, jako trójnawową bazylikę. Potem pojawiły się nawy boczne i kaplice. Od zachodu wznosi się monumentalna wieża. U jej podstawy znajduje się gotycki portal, a w nim popiersie patrona kościoła – św. Mikołaja, także patrona Głogowa. Kościół został zniszczony w 1945 roku o do tej pory pozostaje ruiną.
Sukiennice, a raczej ich szczątki, odkryto kilka lat temu tuż obok ratusza. To średniowieczne centrum miasta i miejsce, z którego zaczynała się jego rozbudowa. W XIII wieku kupcy handlowali tam suknem i innymi towarami. Stąd, ulicą Sukiennice, można było przejść w kierunku pobliskiego kościoła św. Mikołaja, gdzie z kolei stały bogate kramy m.in. ze złotą biżuterią i przyprawami.
Kolegiata wznosi się nad najstarszą dzielnicą Głogowa – Ostrowem Tumskim i jest jedną z najstarszych świątyń na Śląsku. Jej początki sięgają pierwszych Piastów. We wnętrzu, badania archeologiczne, odsłoniły pozostałości jednonawowej kamiennej świątyni, której budowę wiąże się z panowaniem Bolesława Krzywoustego. Do 1262 roku powstała późnobarokowa bazylika o trzech nawach. Jej pozostałości nadal widoczne są w murach kościelnych. W latach 1413-66 świątynia została przebudowana w kształcie, który praktycznie dotrwał do dziś. Wtedy powstała też gotycka, trzynawowa hala z szeregiem kaplic. Od ponad 20 lat trwa odbudowa kolegiaty ze zniszczeń wojennych.
(Źródło informacji na temat kościoła św. Mikołaja i kolegiaty: ZABYTKI GŁOGOWA).
UR