„Skarb Głogowa” – wystawa średniowiecznych monet odnalezionych w tym mieście odbywa się obecnie w węgierskim Debreczynie. We wrześniu ekspozycja wróci do Polski i zostanie pokazana w gorzowskim muzeum. Zanim skarb znów można będzie podziwiać w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym (na zdj.), zainteresowani tematem mogą, bezpłatnie, sięgnąć po książkę, która jemu jest poświęcona.
Książka nosi tytuł „Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków”. Powstała w ramach projektu – „Analizy specjalistyczne i konserwacja zabytków ze średniowiecznego skarbu z Głogowa z 1987 r.”, który dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Publikacja jest podsumowaniem prac i analiz, które trwały od lutego do października 2013 roku – informuje Maciej Iżycki, rzecznik MAH. – W projekt zaangażowani byli pracownicy naukowi z Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi – dodaje.
Specjaliści wykonali analizy składu chemicznego wybranych 150 monet oraz siedmiu sztabek i jednej bryłki srebra pochodzących ze skarbu odkrytego w 1987 roku na terenie głogowskich ogródków działkowych „Wenecja”. Przeprowadzono też analizy C14 próbek drewna z naczynia, w którym skarb został odkryty. Jednym z elementów prac była konserwacja ostatnich 78 monet pochodzących z tego znaleziska, które udało się odzyskać policjantom od nielegalnych poszukiwaczy. Odbyła się ona w Ośrodku Studyjno-Magazynowym Zabytków Archeologicznych w Głogowie.
Publikacja ukazała się nakładzie 500 egzemplarzy i dostępna jest – bezpłatnie – we wszystkich muzeach, w których prezentowana jest wystawa. Za darmo książkę można także pobrać ze strony internetowej głogowskiego Muzeum Archeologiczno – Historycznego.
UR